Yazılar

Aba Güreşi Ve Tarihi

Aba güreşi ve Tarihi

Aba Güreşinin Tarihçesi güreş sporunun tarihine bakıldığında en eski güres türü olarak aba Güreşi gözlenmektedir. Bu güres türü Iskit, Saka, Uygur, Kara Han, Moğol, Özbek, Kazak, Çagatay, bugünkü sınırlar içerisinde de gaziantep, Antakya yörelerinde konaklamalarını yapan Kızık Türkleri’nce yapilmaktadir.

Aba Güresinin Tarihçesi
Güres sporunun tarihine bakildiginda en eski güres türü olarak Aba Güresi gözlenmektedir. Bu güres türü Iskit, Saka, Uygur, Karahan, Mogol, Özbek, Kazak, Çagatay, bugünkü sinirlar içerisinde de Gaziantep, Antakya yörelerinde konaklamalarini yapan Kizik Türkleri’nce yapilmaktadir.

Aba güresi, dünyada giysilerle yap ilan ilk güres türlerindendir. Orta Asya’da mücadele ve askeri egitim araci olarak yapilan güres sporu M.Ö. 4 yy’da Türk topluluklarinca Çinli’lere ögretilmistir. Hatta uzakdogu yakin bogusma sporlarindan olan Judo, Aba Güresi’nin biraz degistirilerek modernize edilmis seklidir.

Bugün Isveç’te yapilmakta olan pantolon güresinin de, Orta Asya’da yapilan göçler sirasinda Baltik bölgesine yerlesen Hun Türleri tarafindan yapıldığı tahmin edilmektedir.

Aba Güresi
Aba koyun yönünden örülmüs kalın, sağlam, kolsuz, önü açık, boyu dizkapağına kadar olan mahalli bir giyecektir.
1- Yerli Aba
a) Kirmizi Aba
b) Boz Aba
2- Maras Abasi
3- Hamis Abasi
4- Çuha Abasi
5- siyah Aba
6- Urfa Abasi
7- Torun Abasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.