Yazılar

Ağız Kuruluğu Nedir

Ağız Kuruluğu Nedir

Ağız kuruluğu diş hekimliğinde kserostomia olarak adlandırılır. Tükrük bezlerinin tükrük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda, ağız kuruluğu ortaya çıkar. ağız, Kuruluğunun Nedenleri Şunlardır Ağız kuruluğu bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Ortalama 500 ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

Tükrük bezlerinde meydana gelen hastalıklar ve tükrük bezlerinin cerrahi olarak çıkartılması ağız kuruluğuna neden olur. Yaşla birlikte tükrük salgısı azalır. Bazı sistemik hastalıklarda (diabet, hormonal hastalıklar, siyogren sendromu, nörolojik bozukluklar) ağız kuruluğu görülmektedir. Radyoterapi, özellikle baş ve boyun radyoterapisi tükrük bezlerinde ha sara neden olarak ağız kuruluğuna yol açar. alkol ve kafein kullanımı ağız kuruluğuna neden olur.

Ağız Kuruluğu Meydana Geldiğinde
Özellikle kuru yiyecekler için yeme zorluğu
Dilde yanma, norma dışı his, sızlama
Ağzı nemli tutacak şeyleri sık uyg ulama ihtiyacı
Konuşma ve yutkunma zorluğu
Sık susama
dudak kenarlarında kuruma ve çatlama
Tat duyusunda azalma, anormal tat hissi
protez kullanımında zorluk
Kötü ağız kokusu ortaya çıkar.

Tükrük ağız için önemli bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle tükrük salgısının azalması ağız içinde çeşitli sorunlara yol açar

Bunlar
Tükrük salgısının azalmasıyla tükrüğün yıkama fonksiyonu da azalacağı için bakteri plağı ve yiyecek artıklarının birikimi kolaylaşır. Bu nedenle dişeti hastalıkları ve diş çürükleri oluşumu artar.

Tükrük oksijen içerir. Tükrük salgısındaki azalma sonucu ağız içerisindeki oksijen miktarı da azalır. oksijenin azalması oksijensiz ortamda yaşayan anaerop bakterilerin kolayca üremesine neden olur. Anaerop bakteriler dişeti hastalıklarına, diş çürüklerine ve ağız kokusuna neden olur. Tükrük yapısında bulunan çürük oluşumunu engelleyen mineraller de azalacağı için çürük oluşumu artar.

Tedavisi
Eğer ağız kuruluğu kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkıyorsa ilaç değiştirilebilir. Sık sık ağzı ıslatmak için yudum yudum su içmek ve sulu gıdaların alımını arttırmak, Şekersiz sakız çiğnemek, alkol, kafein, sigara ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak, c vitamini almak,içeriğinde alkol ve sodyum lauryl sülfat bulunan ağız bakım ürünlerini kullanmamak,Gerekirse yapay tükrük kullanmak,Yaşanan ortamın nemini arttırmak faydalı olabilir.Tükrük ağız için önemli bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle ağız kuruluğunu ihmal etmemek gerekir

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.