Yazılar

Angıt Nedir

Angıt Nedir

Ördekler familyasından, görünüş bakımından ördeğe benzeyen bir kuş. Özelikle akdeniz iklimi etkisi altında kalan bölgelerde yaşar. Göçü cü kuşlardandır. Kışı, çoklukla Hindistan, Mısır, Güney Çin ve Arabistan`da geçirir. karın tarafı pas kırmızısı, kanatlarının başlangıcı beyaz, kuyrukları yeşilimtırak siyahtır.

Boyları 30-35 santimetre uzunluğundadır. su bitkilerini, midyeleri, kurtçukları yiyerek geçinir.

Özellikleri
angut (Tadorna ferruginea) kuşlarının çifti (Almanya, 8 kasım 2009)Angut kuşları 58-70 cm boyunda olup, 110-135 cm kanat genişliğine sahiptir. Kuzeybatı Afrika ve Etiyopya’da türün oluşturduğu küçük yerleşik topluluklar bulunsa da, t ürün gerçek yerleşim bölgesi güneydoğu Avrupa’dan Orta Asya’da güneydoğu Çin’e kadar olan bölgelerdir. kuşlar çoğunlukla kışları geçirmek üzere güney Asya’ya göç ederler.

inanışlar
Bu kuş türü iniş yaparken rüzgarı arkasına alarak indiği için sağlıklı bir iniş yapamayarak yuvarlanır. Bu özelliğinden teşbih yapılarak argoda da kullanılır. Suna ile birlikte Tadorna cinsinde yer alır. Eşi ölen angut kuşlarının, başka bir eş ile bağlantı kurmayıp ölen eşinin arkasından yas tuttuğu söylenir.

Tibet ile Moğolistan’da ve Slav mitolojisinde kutsal kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.