Yazılar

Anormal Nedir

anormal Nedir

Genel olana, alışılmışa ve kurala aykırı olan, nor mal, olmayan, standartlara uymayan Dengesi yerinde olmayan, davranışı bozuk olan, deli normal ve Anormal kavramları bulunulan yere göre değişir Örneğin mayonuzu deniz kenarında giyerseniz nor Mal, çarşıda giyerseniz anormal, karşılanır bulunulan zamana göre değişir Örneğin anne-babalarımızın gençliğinde büyüklerin karşısına geçip sigara içmek, bacak bacak üstüne atmak anormalken şimdi bu durum genelde normal karşılanıyor

bulunulan kültüre göre değişir Örneğin bir kız ve erkeğin evlenmeden birlikte yaşaması Türk kültürüne göre anormal gelir ancak Amerika, ingiltere gibi batı ülkelerinde bir kızla erkeğin aynı evi paylaşması son derece normaldir.

bireyin kendi değerlerine göre değişir Örneğin dinine bağlı bir insan için ateist dine ve tanrıya inanmayan olan kişi anormal gelir. Diğer yandan ateist olan birine bu durum normal gelecektir. Aynı duruma satanistler, eşcin seller, engelliler de örnek olarak gösterilebilir. işte tam da burada ” önyargı “nın hası saklıdır.

Anormal sosyal beklentilerden sapan davranışlara verilen etikettir. toplum kabul ettiği sürece bir davranışı anormal kabul edemezsiniz.

Bir dereceye kadar toplumsal uyum gereklidir ve bazı sapmalar hem Toplum hem birey için zararlıdır. Davranış eğer uyumsuzsa anormaldir Uyumsuz davranışta bireyin işlevini ve büyüme potansiyelini gerçekleştirebilmesini, kendini gerçekleştirmesini engelleyen etmenlerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.