Yazılar

Bel Fıtığı Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

bel fıtığı ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Sırtımızda omurilik kanalında 31 adet omur vardır. Bu omurlardan beş tanesi bel bölgesindedir. Bu omurların arasında omurgayı darbelere karşı koruyan bir bağ dokusu olan diskler vardır. Disklerin, yapısı bozulunca içinde bulunan yumuşak jölemsi tabaka dışarıya doğru sarkar ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu hastalığa bel fıtığı denilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Kimlere Yapılır

Bel fıtığı tedavisinde hastalara öncelikle fizik tedavi uygulaması yapılır. Fizik tedavi uygulandığı halde ağrılar devam ediyorsa ve güç kaybı, bacaklarda incelmeler varsa hastaya cerrahi müdahale yapılır. Bazen hastanın MR’ı çekilir ve MR’da, diskten bir parçansın koptuğu anlaşılırsa hemen cerrahi operasyon kararı alınabilir.

Bel fıtığı ameliyatı bu hastalara uygulanmaz ise, hasta idrarını tutamama, seksüel Güç kaybı, ayaklarda kuvvetsizlik sorunları yaşanmaya başlar. Pek çok hasta, ameliyat olursam bir daha yürüyemem gibi inanışa sahiptir. Fakat, bugün yapılan bel fıtığı ameliyatları mikrocerrahidir. Hastalarda hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Bel fıtığı ameliyatları sinirin üzerine baskı yapan kısmı kaldırmak amaçlıdır. Bunun için fıtıklaşan dik temizlenir. Bel fıtığı ameliyatlarının çeşitleri vardır. Bunlar;

Açık diskektomi ; Bu uyg ulama fıtık bölgesinin üzerinde ciltte açılan 3-5 cm.’lik kesiden yapılır. Genel anestezi altında yapılan bu uygulamada, kas dokusu ve lifler iyice temizlenerek, fıtıklaşan disk çok daha iyi bir şekilde görülür. Uygulamada, disk duvarlarına çıkıntılar ve disk parçalarının tam olarak temizlenmesi ile bitirilir. Günümüzde çok tercih edilen bir uyg Ulama değildir.

Mikrodiskektomi ; Belden aşağının uyuşturulması yani epidural anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Yaklaşık 1-1.5 cmlik kesiden bir mikroskop ile uygulanır. Kas dokusu sıyrılırve damar, dokular daha net görülür. Mikroskop altında disk etrafı ve parçaları tam olarak temizlenir. Kesi yeri, içten dikişle dikilir ve üzerine pansuman yapılır. Günümüzde en etkili ve güvenli uygulama olarak kabul edilir. Çünkü, kas, doku ve lifler zarar görmez ve hastanın çok daha az ağrısı olur.

endoskopik bel fıtığı ameliyatı ; Bel bölgesine yan taraftan girilerek uygulanır. Küçük bir cilt kesisi uygulanır. 1 cm.lik kesiden fıtıklaşan diske 4mm.lik endoskop yardımıyla ekrandan ta kip edilerek yapılır. Ameliyat lokal ve epidural anestezi altında yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.