Yazılar

Berat Gecesi

berat Gecesi

islam dininde kıymet verilen, mübarek geceler den. Kameri aylardan Şabanın on beşinci gecesidir. Mübarek geceler, islam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teala kullarına çok acıdığı için, bazı geceleri üstün tutmuş, bu gecelerdeki dua ve tövbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tövbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. Berat Gecesi, de bunlardan biridir

Allahü teala, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce her şeyi takdir etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar her şey bu gece meleklere bildirilir. Kuran-ı kerim Levh-i mahfuza bu gece indi. Resulullah efendimiz bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi. Bu gecenin fazileti, üstünlüğü hakkında hadis-i şeriflerde buyruldu ki

Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tövbe reddolmaz. ramazan ve Kurban bayram larının birinci geceleri, Şabanın on beşinci Berat Gecesi ve arefe gecesi.

cebrail aleyhisselam bana geldi. Kalk, namaz kıl ve dua et Bu gece, Şabanın on beşinci gecesidir, dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allahü teala affeder. Yalnız müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri cimrileri, alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez.

Berat Gecesini ganimet, fırsat biliniz! Çünkü belli bir gecedir. Şabanın on beşinci gecesidir. Kadir gecesi, çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece çok ibadet yapınız.Yoksa, kıyamet günü pişman olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir