Yazılar

Boğaziçi Köprüsü

boğaziçi Köprüsü

Asya ve avrupa kıtalarını, istanbul Boğazı üzerinde birleştiren köprü. Anadolu yakasında Beyler beyinden başlar, Avrupa yakasında Ortaköyden geçer, Mecidiyeköyde sona erer.Yirminci yüz yılda iki kara parçasını birbirine bağlayan on büyük asma köprü vardır. Bunlardan bazıları Boğaziçi Köprüsünden önce yapılmış ve uzunlukları daha fazladır. Fakat iki kıtayı birleştiren boğazın güzel mavilikleri arasında inci gibi asılan iki köprüden biri Boğaziçi diğeri ise Fatih Sultan Mehmed Köprüsüdür

Milattan önce 513 yılında Pers Hükümdarı Dara, Boğazın en dar yeri olan Anadolu Hi sarı ile Rumeli Hisarının bulunduğu yerde gemileri yan yana dizdirerek bir köprü yaptırmıştı. Bu köprüden seksen bin askerini Boğazın karşı yakasına geçirdi. Bu esasında köprü olmayıp sadece geçiş için kullanılan yüzen araçlardan yapılan bir geçitti.

Anadolu hakimiyetinden Rumeli topraklarına fetih için geçen Türkler Boğazı rahat geçebilmek için köprü yapmayı düşünmüşlerdi. Yıldırım Bayezidin yaptırdığı Anadolu Hi sarı, Fatih Sultan Mehmed Hanın yaptırdığı Rumeli Hi Sarı, gelecekteki köprü yapımının bir ön hazırlığı idi. Fakat o gün için bu hisarlar Boğazın giriş-çıkışını kontrol eden ve iki tarafta hakimiyeti sağlayan muhteşem kalelerdi.

Daha sonraki senelerde askeri bakımdan faydalı olacağını düşünenler, köprünün yapılmasını fiiliyata çıkaramadılar. Hatta italyanın büyük ressamı Leonardo Da Vinci Boğazın iki yakasını birleştiren açılır kapanır bir köprü yapımını o zaman Osmanlı Sultanı olan ikinci Bayezide teklif etmişse de yapım için teşebbüse geçiş olmadı. O zaman için köprü üzerinde durulmamasının esas sebebi Osmanlıların akdeniz ve Karadenizde mutlak hakim olmalarıydı.

Aradan geçen uzun zaman ve boğaza konan buhargemilerin çalıştırılması köprü fikrini tekrar gündeme getirdi. boğaz Köprüsüne askeri bakımdan büyük ihtiyaç duyulmaya başlanmasından dolayı Sultan ikinci Abdülhamid han Bosphorus Railroad Companyye köprü projesi hazırlattı. Hazırlanan projeye göre ahşaptan yapılacak, kuleleri bulunacak, geceler i ışıklandırılıp üzerinden demiryolu geçecekti. Fakat siyasi hadiseler ve tahttan indirilmesi, teşebbüsün ta Sarı halinde kalmasına sebeb oldu.

Cumhuriyet devrinde Boğazın iki tarafından trafiğin fazlalaşması Boğaz Köprüsünün bir an önce yapılması gerektiği fikrine ağırlık kazandırdı. ilk ciddi teşebbüs 1953 yılında yapıldıysa da 1969 yılına kadar bu iş neticelenmedi. 1969 yılında Boğaz Köprüsü inşası Hochtief-Cleveland ingiliz-Alman firmasına ihale edildi. asya ve Avrupayı birleştirecek, yüzyıllardır insanlığın hayalini gerçekleştirecek köprünün temeli, 20 Şubat 1970 günü devrin başbakanı Süleyman Demirel tarafından atıldı. Üç seneyi aşkın çalışmalardan sonra 30 ekim 1973 günü beş yüz bin kişinin katıldığı muhteşem bir törenle açıldı. Bu büyük eser 39 ay 19 günde bitirilmiş ve çevre yolları dahil o zamanın parasıyla iki milyar seksen milyon liraya mal olmuştu.

Dünyadaki yapılan asma köprüler, ayakları arasındaki uzaklığa göre sıralanır. Boğaz Köprüsünün ayakları arasındaki uzunluk 1070 metredir. Buna göre asma köprülerin arasında avrupada üçüncü, dünyada yedincidir. Boğaziçi Köprüsünden önce gelen diğer köprüler şunlardır ingilterede Humber Köprüsü 1410 m, New Yorkdaki Verrazano Köprüsü 1298 m, San Fransiskodaki Golden Gate Köprüsü 1280 m, Michigandaki Mackinac Köprüsü 1158 m, Japonyadaki Miami Bisanseto 1100 m. Boğaz Köprüsünün toplam uzunluğu 1560 metredir.

Ortaköydeki kule temelleri için deniz seviyesinden 24 ve 17 m Beyler Beyindeki kule temelleri için 5 ve 12 metre aşağıya inilmiştir. Ana kabloları taşıyan yüksek kuleler 165 metre yüksekliğiyle istanbulun en yüksek yapısıdır. Ana kablolar 58 cm çapında olup, 19 bükümlüdür. Kule ayakları tabanda 7×5,20

metre, tepesinde ise 7×3 metredir. Boğaz Köprüsünün açılış tarihinden itibaren 31.6.1992 tarihine kadar üzerinden geçen araç sayısı ve elde edilen gelirler

1 Yorum

  1. betül

    bu konu hakkında ödevim vardı ödevimin sonuçlarını tam tamına alamadım ama genel bilgi olarak içindeki bilgiler çok iyi istanbul boğazı ile ilgili bilgi almak isteyenler bence bu siteye girmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.