Yazılar

Bradipne Nedir

Bradipne Nedir

solunum hızının düşük olmasına bradipne denilir. yetişkinlerde dakikada alınan soluk sayısının 12’nin altına düşmesi bu hastalığa işaret etmektedir. Bradipne, kalp, beyin, tiroid gibi pek çok hastalık nedenli olabilir.12-50 yaşları arasında olan tüm insanlar dakikada 12-20 kez soluk alır. 12 soluk almanın altına düşme olunca bu duruma bradipne deniliyor. bebeklerde dakikada 30-60 soluk alma vardır. 30’un altına düşüldüğünde aynı şekilde incelemeye alınması gereken bradipne hastalığı olduğu düşünülür. Bradipne tedavisinde genelde hastalığa neden olan ana neden bulunarak, tedavisi uygulanır. Şiddetli soluk sıkıntısı çekenlere oksijen desteği verilir.

Bradipne Belirtileri
yorgunluk ve halsizlik, nefes darlığı sıklıkla görülen belirtilerdir. baş Dönmesi, halsizlik, göğüste rahatsızlık hissi, bayılma düşük Solunumun diğer belirtileridir. Genelde, lupus, romatoid artrit, bağışıklık sistemi hastalıklarında oluşabilir.

Bradipne Nedenleri
Hipotiroidi

Tiroid hormonlarının normalden az tiroid hormonu üretmesine hipotiroidi deniliyor. Tiroid hormonları metabolizma hızını ayarlamaktadır. Bu nedenle, solunumda çeşitli sıkıntılara neden olması gayet doğaldır. Hipotiroidi, solunum hızını düşürebilir ve nefes darlığına neden olabilir.

uyku Apnesi
Uykuda solunum durmasına uyku apnesi denilir. uyku esnasında kasların gevşeyerek, solunum yolunu kapatması nedenli olabilen bu durum, aslında uyku bradipnesidir.

Narkotik ilaçlar
Narkotik ağrı kesiciler, Sinir sistemini etkiler ve beynin yavaş çalışmasına neden olurlar. Buna bağlı solunum hızı yavaşlar. Aşırı alkol tüketimi aynı soruna neden olur.

Beyin Hastalıkları
Beyinde oluşan pıhtı ya da kitleler, beynin normal çalışmasını engeller. Bu bir tür beyin ha sarı yaratır. Solunum merkezini kontrol eden beyin, oksijeni azaltabilir. Beyinde oksijenin azalması, bradipneye neden olur.

Kalp Sorunları
kalbin kan pompalama hızının düşmesi bradipneye neden olur. Kalbin zayıf olması, akciğerlerde solunum sorunları yaratır. kalp krizi, kalp yetmezliği gibi hastalıklar Solunumu yavaşlatır.

Hemekromatozis
Vücudun pek çok bölgesinde ve dokusunda fazladan demir birikmesine verilen isimdir. Solunum hızını düşüren bu hastalık, besinlerle demir emilimi artmıştır.

elektrolit Dengesizliği
kalsiyum, magnezyum, klorür, fosfat, sodyum ve potasyum önemli elektrolitlerdir. Kalbimiz kalbin düzgün çalışması için bu elektrolitlere ihtiyaç duyar. Elektrolit dengesi bozulduğunda kalp ritmi bozulur, kalp ritminde olan bozukluk Akciğerleri etkileyerek bradipneye neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.