Yazılar

Çetin Tekindor Hayatı

Çetin Tekindor Kimdir

çetin Tekindor; yılan Hikayesi ve Bir istanbul Masalı gibi dizilerle tanınan, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı çetin Tekindor, 1 ocak 1945 te sivasta doğdu. 1970 yılında ankara devlet Konservatuarından mezun olduktan sonra ıV. Murat adlı oyun ile tiyatroya başladı. tiyatro kariyeri dışında tanınması daha çok seslendirme çalışmalarıyla oldu. Pek çok filmde Robert Redfordu seslendirdi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümünde sahne ve Diksiyon dersleri verdi

Televizyonda tanınması 1983 te Yücel Çakmaklının yönetmenliğini yaptığı Küçük ağa dizisi ile oldu. Ardından 1987 de Başar Sabuncu ve Müjde Ar ile başrollerini paylaştığı Kaçamak adlı film ile sinema dünyasına girdi. 1988 de Dönemeç ve Önce Canan gibi dizilerde rol aldı.

çetin Tekindorun televizyon dünyasında tanınması 1999 yılında başrollerini Mehmet Ali Alabora ve Meltem Cumbulun paylaştığı Yılan Hikayesi adlı dizi ile oldu. Dizide Sinan adında Kral lakaplı önemli bir üstlendi

Ardından 2000 de Tutku Çemberi, 2002 de Üzgünüm Leyla ve 2003 de Çaylak adlı dizilerde rol aldı. 2003 yılında Karşılaşma adlı film ile tekrar sinemaya dönen çetin Tekindor bu film ile Ankara Film Festivalinde En iyi erkek Oyuncu Ödülünü ve aldı. Yine aynı yıl televizyon dünyasında önemli bir yer edinen Bir istanbul Masalı adlı dizide Ömer Ar Han rolüyle karşımıza çıktı. Bu dizide Ahu Türkpençe, Mehmet Aslantuğ, Ozan Güven ve altan erkekli gibi oyuncularla birlikte yer aldı.

2004 yılında Ahmet Ümitin aynı adlı polisiye romanının bir uyarlaması olan Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı televizyon dizisinde yer aldı. Yine 2004 yılında Anlat istanbulda ve 2005 te Çağan ırmakın yönetmenliğini yaptığı Babam ve Oğlum adlı filmlerde rol aldı. Bu filmde canlandırdığı izmirli Köy ağası Hüseyin Efendi rolü ile 13. çasod Ödüllerinde ve 27. SiYAD Türk Sineması Ödüllerinde En iyi Erkek Oyuncu Ödülü aldı.

2005 te Ödünç Hayat ve 2006 da ise Çağan ırmakın yönettiği Kabuslar Evi-Hayal-i Cihan adlı dizilerde, ardından da yine aynı yıl ilk Aşk adlı sinema filminde rol aldı.

Çetin Tekindor’un Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları

 • Rita’nın Şarkısı – adana Devlet Tiyatrosu
  Kral Lear – İstanbul Devlet Tiyatrosu
  kadınlar devleti – Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu
  7337_38261_1Kuvayi Milliye – Ankara Devlet Tiyatrosu
  yılın kadını – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Fil Adam – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Yedi Kocalı Hürmüz – İstanbul Devlet Tiyatrosu
  Fizikçiler – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Osmancık – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Ben Kimim – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Hürrem Sultan – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Küçük Esma Sultan – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Romeo ve Juliet – Ankara Devlet Tiyatrosu
  Hep Vatan İçin – Ankara Devlet Tiyatrosu

Çetin Tekindor’un Oynadığı Bazı Sinema Filmleri

 • Dedemin İnsanları – 2011
  Av Mevsimi – 2010
  Dersimiz atatürk – 2010
  Ulak – 2007
  İlk Aşk – 2006
  Babam ve Oğlum – 2005
  Anlat İstanbul – 2004
  Karşılaşma – 2003
  Dönemeç – 1988
  Kaçamak – 1987
  Yavrularım – 1984

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir