Çocuk Nasıl Yapılır

cocuk-nasil-yapilir

Çocuk Nasıl Yapılır

erkek çocukta spermler testislerde yani erkek yumurtalıkları ergenlik çağının başlangıcı ile üretilmeye başlar. Tüm spermler başlangıçta testislerin bir bölümünde hareketsiz bir şekilde depolanırlar. Daha sonra testislerin alt bölümüne geçen bir grup sperm orada olgunlaşarak hareketlilik kazanır.

Özel kanallardan geçerek çeşitli sıvılarla karışıp cinsel ilişki esnasında vajinaya boşaltılan ejekulatı, meni sperm, sıvı bileşimini oluştururlar. Erişkin çağında insanoğlunun her cinsel birleşmesinde vajinaya ortalama 2-2.5 mili litre hacminde mililitrede ortalama 70 milyon sperm bulunan ejekülat boşalır.

Tek bir spermin kadın yumurta hücresini dölleyeceği göz önünde bulundurulursa her cinsel ilişkide 100-150 milyon spermin vajinaya bırakılması yumurta hücresinin döllenme şansını arttırmak için olduğu açıktır. Spermlerin büyük bir kısmı ilişki sonrası vajinadan dışarı dökülür. Küçük bir kısmı spermlerin yaşaması için uygun ortam olan servikal kanala rahim ağzındaki kanal girmeyi başarabilir.

Bunların bir kısmı servikal rahim ağzı Kanal girintilerine bir kısmıda rahim boşluğundaki girintilere takılıp he defe ulaşamazken bir kısmıda yumurta hücresinin yanından geçerek karın boşluğuna dökülür. Kadının yumurtlama gününe denk gelen cinsel ilişkide 100-150 milyon adet olarak yola çıkan spermlerden yalnız 200 tanesi yumurta hücresine ulaşmayı başarır.

Bunlardan sadece bir tanesi bu engelli yarışmayı kazanıp kadının yumurta hücresinin içine girip döllenmeyi gerçekleştirir. Döllenen yumurta tüpler yolu ile rahim içine gelip rahim içini döşeyen gebelik için tüm hazırlıklarını yapmış tabakaya endometriyum yuvalanır. Bu yuvalanma esnasında bazen lekelenme tarzında bazende bir adet kanamasını miktar ve süre olarak taklit eden vajinal kanama olur.

Her yuvalanma işlemi esnasında vajinal kanama olması beklenmez. Bu kanama hastanın doktora yanlış son adet tarihi beyan etmesine neden olur. Bu olaya halk arasında üste/üstüne görme olarak denir. Unutmamalıyızki her cinsel ilişki hamilelik ile sonlanmaz. normal sağlıklı çiftlerin korunmadan cinsel birlikteliği ile gebe kalma şansları ilk ay %25, ilk altı ay içinde %60, on iki ayda %80 ve 18 ay gibi bir süre içinde %90 dır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz