Cumhuriyet Nedir

Resim bulunamadı

Cumhuriyet Nedir

Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değ il, halk iradesi ile sınırlıdır

Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka sorumluduruma getirir yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir.

Yönetilenler, hükümdarlık monarşi adı verilen yönetim biçimlerinde tebaa veya kul durumundadırlar Tebaa veya kul olmak, hükümdarın iktidarına ve tüm buyruklarına baş eğmekle yükümlü olmak demektir.

Tebaa veya kul, hiçbir zaman hükümdarın iktidarını sınırlayıcı veya denetleyici bir rol oynamaz Tebaa veya kul hükümdarı seçimle değiştirmek olanağına sahip olmadığı için, hükümdarın tebaaya karşı hiçbir siyasal sorumluluğu da yoktur.

Türkiyede Cumhuriyet Nasıl ilan Edildi Türkiyede Cumhuriyet yönetimine, 29 ekim 1923 tarihinde geçilmiştir ancak 23 nisan 1920 tarihinin, Cumhuriyet yönetiminin de fiilî başlangıcı olduğunu söylemek gerekir.

23 nisan 1920de egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu ilqn edilmiş ulusun seçtiği tbmmnin denetimindeki hükümet, ulusun kaderini belirlemek üzere çalışmaya başlamıştır.

Bu gelişmelere karşın, Padişahlık ve Saltanatın hukuken kaldırılması için 1922 yılına kadar beklemek gerekmiştir tbmm, 1 kasım 1922 gecesi verilen bir kararla, Halifelikle Saltanatı birbirinden ayırmış Saltanatı kaldırmıştır Halifeliğin ise, bir süre daha korunması uygun bulunduğu için, ingiltereye sığınmış olan Vahdettinin yerine, Osmanlı Ailesinden Abdülmecit, halife seçilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra, Halifenin, iktidar odağı haline getirilmesi için çalışmalar başlayınca, 3 mart 1924 tarihinde de Halifelik kaldırılmıştır.

Bu aşamalardan geçilerek kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti, tarihimizdeki en önemli dönüşümdür hukuk devleti ilkesinin ve hukukun üstünlüğü kavramının da Türkiyede, Cumhuriyet yönetiminin getirileri arasında olduğu söylenebilir.

cumhuriyetçilik Ne Demektir Özelliklerine kısaca değindiğimiz cumhuriyet adlı yönetim biçiminin yönetime egemen kılınmasını devlet iktidarının ve yönetiminin kişilerin, ailelerin, grupların tekeline bırakılmamasını vatandaşların yönetime etkin bir biçimde katılmasının sağlanmasını amaçlayan anlayışa cumhuriyetçilik denilmektedir.

atatürk, cumhuriyetçiliği, yalnız hükümdarlık ve veraset yöntemlerinin reddi olarak anlamamış aynı zamanda demokrasi kavramı ile birlikte düşünmüş demokratik bir cumhuriyetçilik anlayışını benimsemiştir

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. aleyna demirci diyor ki:

  bence cok guzel bır yazı olmus devıme yardım ettı tesekkur ederımm

 2. celal diyor ki:

  bu sitenin herşeyi çok güzel

 3. hayko diyor ki:

  teşekkür ederiz

 4. arzulinda diyor ki:

  SELAM BU YAZI HARİKA ÖDEVİMİ YAPABİLDİM TEŞEKKÜRLER HERKESE

 5. kral diyor ki:

  sağol busiteyi yapan insanlar

 6. olcay diyor ki:

  saol bu yazıyı yazan insan

 7. repçi bjkli diyor ki:

  çok saol yahu ödevim vardı saol

 8. fırtına şahini diyor ki:

  çok güzel bilgi lazımdı teşekürler

 9. sumaye ulas diyor ki:

  valla çok güzel olmus çok beyendim allah razı olsun bu siteyi yapanlara ellerinizden öptm

 10. simge sayan diyor ki:

  tsklr çok güzel olms bu site
  ellerinize saglık çok ii oldu ödewimi yaptım

 11. simge sayan diyor ki:

  çok güzzl olmus ellerinize sağlık
  ödewimi yaptım ya allaha sükürler
  olsun

 12. gril diyor ki:

  ödewimi yaptım teşekkürler

 13. nagehan/elazığ diyor ki:

  hepinizin yaşı ne ben 5. sınıfa gidiyoru m

 14. hakan turcan diyor ki:

  hakikaten güzel bi acıklama yapmıssınız cumhuriyeti kelimlerle anlatmak gercekten zor bizim ulu önder atatürk’ün bize bırakmıs oldugu yenilklern basında geliyor iyi ki varsın cumhuriyet

 15. hepsi diyor ki:

  çok gzl olmuş yaa ödevime çok ama çok katkısı oldu kim yazmışsa allah razı olsun

 16. ceren diyor ki:

  hakikaten çok güzel açıklamışsınız bu siteye girince böyle bir açıklama olacağını bilmiyordum
  iyki bu sitedeki yazıları yazdım öğretmenim ve arkadaşlarım çok beğendiler hepsi çok güzel açıklamalardedi.

 17. FairPlay diyor ki:

  Bencede cok güzel olmuş !!!!

 18. sıla diyor ki:

  ödevime süper yazı gerekti buldum sonunda yhhaaaa yaşasın
  :DDD

 19. hamşo diyor ki:

  oh sonunda ödevimi buldum çok güzel site ödevime yardımcı oldu

 20. rana diyor ki:

  ya bugün müfettiş gel idi bize ödev verdi oda:23 nisan ve cumhuriyet bayramı ile ilgili şirler di ama bu çok uzun yine de tşekkürler yazan yorumlarınıza ellerinize sağlık bay bay iyi akşamlar tarih:06/05/2009

 21. sena diyor ki:

  Bunun yapanın ellerinden 1 rer 1 rer öperim

 22. mahur gözlüm diyor ki:

  sağolun bu siteyi yapanlardan allah razı olsun bu sitenin sayesinde kompozisyon birincisi olucam inşallah

 23. ilayda diyor ki:

  cokgüzel cumhuriyet zaten başka türlü anlatılmaz

 24. merve diyor ki:

  kim hazırladysa çok güzel olmuş elinize sağlık:)

Yorum Yaz