Yazılar

Diş Eti Hastalıkları

Diş Eti Hastalıkları

sağlıklı diş eti portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile olan sınırı düzgün bir hat halinde ve pembe renkli bir görünümdedir. Sağlıklı diş eti fırçalarken veya yemek yerken kanamaz. iltihaplı diş eti ödem den dolayı parlak yüzeyli ve şiş, diş ile olan sınırı düzensiz olan ve kırmızı renkli bir görünümdedir. Üstüne basınca veya sürekli olarak bir ağrı olabilir. Fırçalama sırasında veya yemek yerken kanama olur ve iltihap boşalır. Diş etindeki iltihap ağız kokusunun da nedenlerinden birisidir. Diş eti iltihabının nedenleri Ağız bakımının yetersiz olması (yetersiz sayıda, yetersiz sürede veya yanlış hareketlerle diş fırçalamak) (en sık görülen nedendir)

vitamin eksikliği
Bedensel rahatsızlıklar (nadiren görülür)

Diş eti çekilmesinin nedenleri
Diş eti iltihabı (ileri derecede)
Diş taşları
Hatalı diş fırçalama (aşırı kuvvetle bastırarak)
Hatalı yapılmış kron veya dolgular

Diş eti iltihabının genel belirtileri
Diş etinde kanama (kendiliğinden veya fırçalarken), iltihap sızıntısı
Diş etinde kırmızılık
Diş etinde şişlik
Diş ve diş etinde hafif ağrı veya rahatsızlık
Diş eti çekilmesi
Dişlerde sallanma
Ağız kokusu

Diş eti iltihabını hızlandıran faktörler
Stres
Hormonal dengesizlikler veya bozukluklar (Hamilelik, adet dönemi, Menapoz
Bazı Sistemik hastalıklar (Diabet vs..)
Bazı ilaçlar
Vitamin azlığı (A,B,C vitaminlerinden bazıları)
tütün, sigara (iltihaba neden olan bakterilerin artmasına neden oluyor)

Tüm bu faktörler vücut direncini zayıflattıklarından, bulunmakta olan iltihabi durumun hızlanmasına ve doku yıkımın artmasına neden olabilirler. Diş etlerinde bir sorun yoksa bu faktörlerin genellikle hiç bir etkisi olmamaktadır.

Diş eti iltihabının dereceleri
a- Gingivitis Diş etinde kızarıklık, fırçalarken kanama vardır

b- Periodontitis (erken dönem) diş, etinde kızarıklık, şişlik, fırçalarken kanama, hafif ağrı ve ağız kokusu vardır. Bu durumdaki hastalarda diş taşı da vardır.

c- Periodontitis (gelişmiş dönem) Diş etinde kızarıklık, şişlik, fırçalarken çok miktarda kanama, ağrı, rahatsız edici düzeyde ağız kokusu vardır. Ayrıca diş etlerinde çekilme ve kemik kaybı vardır. dişler hafif düzeyde sallanabilir. Bu durumdaki hastalarda çok miktarda diş taşı vardır.

d- Periodontitis (ileri dönem) Diş etinde fazla miktarda kızarıklık, kendiliğinden bile kanama, rahatsız edici düzeyde ağrılar, apseler ve ağız kokusu vardır. Çok fazla miktarda diş taşı bulunur. Aşırı bir şekilde diş etlerinde çekilme ve ciddi düzeyde kemik kaybı vardır. Bu durumdaki hastaların dişleri hissedilir düzeyde sallanır, hatta bu nedenle çekilmeleri gerekebilir.

Diş eti iltihabının tedavisi
Diş eti iltihabının akıtılarak diş etlerinin rahatlatılması Yüzeysel diş taşlarının temizlenmesi (Detertraj) Derindeki diş taşlarının temizlenmesi (Subgingival küretaj) Doğru bir şekilde diş fırçalamanın öğretilmesi ileri durumlarda, vitamin desteği ve antibiyotik kullanımı Diş etinin bazı iltihaplı kısımlarının cerrahi işlemlerle alınması (papillektomi, gingivektomi) Diş eti çekilmesi olan yerlerde eğer yapılabiliyorsa cerrahi operasyonla bazı düzeltmeler yapılması (flap operasyonu)

Kemik kaybı olan yerlerde eğer gerekiyorsa cerrahi yöntemler ve “biometeryal” uygulanması veya “membran uygulanması” yoluyla kaybolan kemik dokusunun kısmen de olsa yerine getirilmesi

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.