Yazılar

Epididimit Belirtiler

Epididimit Belirtiler

Epididimit Belirtiler? Epididimit Belirtiler Nedir? Epididimit Belirtiler Nelerdit? Epididimit Nedenleri Nedir?

Epididim testisler üzerinde yer alan ve testislerde yapılan spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapılardır. Erkeklerde skrotum (torbaların) ağrılarının en fazla nedeni epididim iltihaplanması sonucu oluşan epididimitlerdir. Akut epididimitlerde şişlik ve ağrı daha şiddetlidir. 6 haftadan fazla sürüyor ise kronik epididimit olarak adlandırılır.

Belirtiler

Skrotum (torbalar) şiş ve ağrılıdır. Bu şişlik ve ağrı hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabilir. Bazen hastalar ağrı nedeni ile yürümekte dahi zorlanırlar.ağır enfeksiyonlarda hastalık diğer testise de yayılabilir.Bu durumlarda ateş ve abse oluşumu da görülebilir.

Ayrıca barsak hareketleri ile testislerde ağrı, ağrılı işeme veya boşalma, semen sıvısında kan görülmesi gibi belirtileri de olabilir.

Nedenleri

Epididimit genellikle üriner sistem enfeksiyonları, klamidya ve bel soğukluğu gibi cns yolla bulaşan hastalıklar, prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşurlar. Çok eşli erkeklerde ve kondom kullanmayanlarda görülme riski artmaktadır. idrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş hastalarda veya darlık bulunan hastalarda da risk artmıştır.

Önleme

Cns birliktelik esnasında prezervatif kullanımı ve cns yolla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi epididimitlerin oluşumunu önlemede en etkin yoldur.

Tanı

doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene, idrar tetkiki ve bazen ultrason ile tanı konulur.

Tedavi

Tedavide antibiyotikler genellikle cns eşlerle birlikte kullanılır. Antienflamatuar ilaçlar, yatak istirahati, skrotum askısı, lokal soğuk uygulanması ağrının giderilmesinde faydalı olabilir.

Hastalığın Gidişi

Epididimit uygun antibiyotik tedavisi ile cns aktiviteye herhangi bir zarar vermeden genellikle iyileştirilebilir..

Komplikasyonlar

Nadir olarak epididimit kronik hale gelebilir ve ameliyat gerektirebilir. Enfeksiyon testise yayılırsa kısırlığa sebep olabilir.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.