Yazılar

Erkeklerde Jinekomasti Hastalığı Riski

Erkeklerde Jinekomasti Hastalığı Riski

Özellikle yaz aylarında ince giysiler giyemeyen, denize-havuza rahatlıkla giremeyen, psikolojik baskı yaşayan, büyük memeli erkekler cerrahi müdahale ile sıkıntılarından kurtuluyorlar.

Jinekomasti, erkeklerde azımsanmayacak oranda görülen ancak hastaların çok azının durumun farkında olduğu ve çaresinin olmadığına inanılan bir hastalık. Hastalığın nedeninin henüz tam olarak bilinemediğine dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Sönmez, “Çok az bir oranında şişmanlık, bazı ilaçlar ve hormonal dengesizlikler bu hastalıkta rol oynuyor. Jinekomasti erkeklerde ileri yaşta, andropoz döneminden sonra da sık görülebiliyor. Bu durumdan erkeklik hormonunun seviyesinin azalması sorumlu” dedi.

Çoğu erkeğin bu konuyu saklamayı tercih ettiğini belirten Sönmez, jinekomastinin sebebi ne olursa olsun her yaşta erkeğin kıyafet seçimini etkileyen ve sosyal ortamlarda sıkıntıya sokabilen bir durum olduğunun altını çizdi.

Hasta grubu içinde, memelerinin büyük olduğunu fark eden ancak bunun bir hastalık olduğunu bilmeyenlerin sayısının da bir hayli fazla olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Bu gibi durumlarda hastaya hem sosyal fobisinin önüne geçecek hem de Sağlık problemlerini giderecek bir dizi tedavi tavsiye ediliyor. Jinekomastinin standart bir tedavisi vardır ve sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. ameliyat, cerrahi ve hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Yine tercihe göre açık veya kapalı yöntem ya da her ikisinin kombinasyonu uygulanabilir. ameliyat sonrası ağrı hissi oldukça azdır ve iyileşme süreci hızlıdır. Hasta kısa süre içinde kendini toparlar ve hızla günlük hayatına dönebilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir