Yazılar

Eterik Yağlar Uçucu Yağlar

Eterik yağlar Uçucu Yağlar

bir takım bitkilerden elde edilen değişik keskin kokulu yağlar. Eterik yağlar, çiçekler, meyveler, yapraklar ve bazı bitki familyalarının diğer kısımlarında bulunur. Bitki familyaları sedef otu üzerlik otu familyası, nanegiller, şemsiye çiçekgiller ve soğanlı bitkilerdir

baharat lar asıl olarak eterik yağları dolayısıyla tipik koku ve tad ihtiva ederler. Bazı baharatlar daki eterik yağ oranları şöyledir Yüzde olarak biber 1-3, Yenibahar 3-5, Hindistan cevizi 6-12, kakule 4-7, tarçın 2-6, karanfil 16-20, Zakkum 1-3, Kurkuma 3-6, Rezene 3-6, Kimyon 3-7, Şerbetçi otu 0,5-1, Vanilya 0,5-1.

Elde edilmesi Eterik yağların elde edilmesi, organik çözücü maddeler yardımıyla ilgili bitki kısımlarının preslenmesi, su buhar ı destilasyonu veya ekstraksiyonu sonucu olmaktadır. Bazı eterik yağlar, mesela vanilya ve tarçın gibi sentetik olarak elde edilirler.

kimyasal yapısı Hiçbir yeknesak kimyasal yapı göstermezler. Eterik yağlar ismi altında çok sayıda farklı kimyasal sütrüktürde yapıda kuvvetli aromatik kokan bitki maddeleri özetlenir.

Oda sıcaklığında uçucudurlar, su buhariyle destile edilebilirler. Yağların aksine eterik yağlar, kağıt üzerinde hiçbir şekilde yağ lekesi bırakmazlar. Terpenler ve onların türevleri asıl bileşenlerini teşkil eder. Terpenler, genel formülleri C5H8n n = 2,3,4, … olan ekseriya siklik hidrokarbonlardır. 2metilen bütadienden dimerizasyon veya polimerizasyon ile meydana gelirler.

Eterik yağlar ekseriya tam kokulu, hafiften koyu sıvıya kadar olan maddelerdir. Yalnız çok azı mesela v anilin, kristal olarak bulunur. Eterde, etil alkolde eterik yağlar iyi çözünür. Buna karşılık sudaki çözünürlükleri çok düşüktür. Oda sıcaklığında eterik yağlar buharlaşır. Işığa ve havaya karşı hassastırlar. Bunlar oksidasyona meyyaldirler.

isli alevle yanarlar. Eterik yağların fizyolojik önemi, her şeyden önce tad ve Koku ile alakalı iştah açıcı etkisinde bulunmaktadır. soğan, sarımsak ve turpun sağlığa faydalı etkisi bilhassa azot ihtiva eden eterik yağların miktarına dayanmaktadır

Önemli eterik yağlar, anason yağı, okaliptus yağı, hindistancevizi yağı, vanilya, tarçın yağı, acı badem yağı, zencefil yağı, Karanfil yağı, ardıç tohumu yağı, rezene yağı, limon yağı, kimyon yağı, nane yağı, şerbetçiotu yağı ve pelin otu yağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.