Yazılar

Gazbezi Nedir

gazbezi Nedir

En çok cerrahi ve ilkyardım işlemlerinde kullanılan, pamuklu, hafif, delikli dokuma. gazbezi, ipek ve diğer lifli malzemeden de yapılabilir ve bu tipler umümiyetle elbise yapımında kullanılır. Kumaş, ismini ilk olarak ipekten imal edildiği yer olan Filistindeki Gazze şehrinden alır

gazbezi enine ve boyuna ipliklerden meydana gelir ve daima belli alanda belli sayıda delik bulunur. normal dokunmuş bir gazbezinde, birbirini dikey olarak kesen iplikçikler vardır. Leno tipi dokunmuş gazbezinde ise dikey iplikçikler normal olup, yatay iplikçikler çifttir. Bu tipin bir diğer özelliği de yatay iplik çiftinin dikey olanların bir altından, bir üstünden geçmesidir. Bu durum gazbezine sağlamlık ve düz günlük temin eder.

Gazbezi en çok bandaj, ilkyardım, kundaklama ve toz alma işlerinde kullanılır. Kullanıldığı daha birçok yer vardır. Elbise yapımında ve süslemesinde kullanılanlar daha çok ipek ve diğer lifli maddelerden yapılmıştır. Tiyatrolarda kullanılan şekil ise ketenden yapılmıştır ve seyrek dokunmuştur. Tiyatroda sahnenin arkasında üzerine çeşitli şekiller çizilmiş olarak dekoru tamamlamada kullanılır. Bundan başka bayrak yapımında, peynir kalıplarının üzerini örtmede, hatta perde olarak gazbezi özelliğinde dokunmuş kumaşlar kullanıldığı görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.