Yazılar

Gerger Coğrafyası

gerger Coğrafyası

ilin genel yüzölçümü 7.614 Km. olup, bunun 702 Km.si ilçemizi kapsamaktadır. adıyamanın kuzeydoğusunda yer alan gerger kuzeyinde malatya nın Pötürge ilçesi doğusunda Diyar bakırın Çüngüş ve Çermik ilçesi ve Şanlıurfanın Siverek ilçesi güneyinde kahta batısında sincik ilçeleri ile sınırdır. ilçenin doğu ve güney sınırını Fırat Nehri üzerinde yapılan atatürk baraj Gölü çizmektedir

Deniz seviyesinden yüksekliği 770 M.dir. ilçe, tümüyle dağlık bir bölgede kurulmuştur.En yüksek noktası kımıl Dağı 2250 M. Yüksekliğindedir Kürdek, Hacı Bazı ve Kımıl önemli dağlarıdır. Çet, Kürdek, Ovacık, Kımıl Dağı ve beyaz Çeşme yaylaları ilçe sınırlarındadır. Ayrıca Güngörmüş ve Gürgenli Köyleri nin arasında Kara Göl isminde bir göl bulunmaktadır.

Gerger ilçesinde bulunan yaylalar Çet, Kürdek, Ovacık, Kımıl Dağı ve Beyaz Çeşme yaylalarıdır. ilçenin 5 km. uzağında Eskikent Köyü’nün kuzeyinde Murfan mağaraları da bulunmaktadır.

gerger, ilçesi il merkezine 105 km. uzaklıkta ve ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Karayolu ağı ise adıyaman, kahta, Narince, gerger, ve Gölyurt a kadar gitmektedir. yol asfalttır. Gölyurt karayolu nun 18 Km. si stabilizelidir.

ilçe sınırlarında bulunan önemli akarsular, başta Fırat nehri olmak üzere Demirtaş Çayı ile Çifthisar Çayıdır iklimi kışları soğuk, yazları sıcak ve kuraktır. Bu özellikleri ile akdeniz iklimi ve kara iklimine sahiptir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir