Yazılar

Gripten Korunmak için D Vitamini Kullanın

Gripten Korunmak için D vitamini Kullanın

grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında hepimiz c vitamini almaya çalışırız. Oysa yapılan araştırmalar üst solunum yolu hastalıklarından korunmak için D vitaminin çok daha faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. kan D vitamini değerleri normal olan kişilerin enfeksiyonlara karşı bağışıklıkları daha iyidir.

C vitamini soğuk algınlığında sıklıkla kullanılan bir vitamindir. Oysa c vitamini, vücuda zararlı olan maddeleri yok eder ve bağışıklığı destekler. C vitaminin fazla alınması soğuk algınlığı ve gripten bizi korumaz. Fakat, D vitamini bu tür hastalıklardan korur. Buna en iyi örnek, çok güneşlenip, denize girdiğiniz yazlardan sonra kış ayında grip olmazsınız. Çünkü, kanda D vitamini değerleri normale döner. Kanda D vitaminin olması gereken değer, 30 ng/ml’dir. Eğer bu değerin altında D vitamininiz varsa hemen takviye yapılmalıdır.

Sürekli ofislerde olan kişiler, güneş görmeyenler, süt ve balık yemeyenlerde D vitamini değeri daima düşük çıkmaktadır. Özellikle Baltık ülkelerinde güneş az olduğundan D vitamini eksikliği çok yüksektir. D vitamini bizi kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, şeker ve kanserlerden de koruduğundan mutlaka kullanılmalıdır.

D vitaminin faydaları
D vitamini sayesinde kalsiyum ve fosfor dengesi sağlanır,

Bağırsaklardan kalsiyum emilimi D vitamini olmadan yapılamaz,

Kemiklerin kuvvetlenmesi ve kemik erimesi D vitamini ile engellenir,

Pankreastan insülin hormonu dengesi sağlanır,

Tansiyonu dengeler,

Bazı bağışıklık sistemi hastalıkları D vitamini sayesinde gelişmez. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları engellenir.

D vitamini kasları kuvvetlendirir,

Depresyondan korur.

D vitamini eksikliğinde pek çok hastalığa maruz kalırız. Özellikle bağışıklık sistemi hastalıkları olan şeker ve MS hastalığının oluşması D vitamini sayesinde engellenir.

D vitamini eksikliği olan kişilerde meme ve prostat kanseri riski artar.

Ne kadar D vitamini alınmalıdır
Kanda normal değeri 40-70 ng/dl olmalıdır. Eğer 30 ng/dl altındaysa takviye edilmelidir.

50 yaş ve üzerinde 400-600, 50 yaşa kadar 200, çocuklarda 800-1000 ünite alınmalıdır.

Günde 15 dakika kadar güneş ışığına maruz kalmak D vitamini açısından yararlıdır. Eğer güneş ışığı konusunda yetersiz bir bölgedeyseniz, 8 hafta 50000 ünite D2 haftada 1 kez kullanılır.

70 yaş üzerindeyse 800 ünite D vitamini, 1.200 mg. kalsiyum ile birlikte kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir