Yazılar

Hiv Tedavisi

hiv Tedavisi

hiv, in Tedavisi Var mıdır Hiv Aidsin tedavisinde olumlu gelişmeler vardır. Günümüze kadar bulunan ilaçlardan farklı etki mekanizmalarında olanların ikisinin ya da üçünün birlikte kullanımıyla Hiv pozitif kişilerin kaliteli ve uzun bir yaşam sürebilmeleri sağlanmaktadır. tedavi doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmelidir. Bu ilaçlar çok pahalıdır

Hiv in Dezenfeksiyonu Yapılabilir mi Spermdeki ve vajina salgısındaki Hiv, dış ortamda birkaç saatte, kuru ortamda ise yarım Saatte ölür. Hiv kurumuş kanda da kısa zamanda ölür.

Hastanın, ya da seropozitif kan, sperm veya vajina salgısının bulaştığı eşyadaki Hiv in öldürülmesi eşyayı birkaç dakika kaynatarak ya da 60 C° de 30 dakika ısıtarak virus öldürülür.

Sulandırılmış çamaşır suyu temas ettiği Hiv i 10 dakika içinde öldürür. Sodyumhipoklorid, çamaşır suyunda bulunan etkili maddedir, içinde klor vardır. Çamaşır suyu şişesinin üzerindeki tarifeye göre (genellikle 10 kez) sulandırılarak kullanılır. Sulandırılan çamaşır suyunda klor kokusu bulunmalıdır. Çamaşır suyu kullanılacağı zaman sulandırılmalıdır, durmakla bozulur. Çamaşır suyu madensel eşyaya zarar verir.

Ultraviyole ile ışınlama mavi ışık Hiv, in yok edilmesi için önerilmeyen bir yöntemdir. Ultraviyole ışını doğrudan temas ettiği yüzeydeki mikropları öldürür. Cismin altında kalan mikropları öldürmez.

Deri Hiv den Nasıl Arındırılır su ve sabunla iyice yıkama ile (en az 15 saniye) bütün mikroplar gibi Hiv de deriden uzaklaştırılabilir. Yıkandıktan sonra derinin alkol ile temizlenmesi uygun olabilir. Yaralanma durumunda yara yeri, önce sabun ve su ile iyice yıkanmalı, ardından tentür diyot veya betadin gibi bir antiseptik ile temizlenmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.