Yazılar

Hünnap Ağacı

Hünnap Ağacı

Hünnap Ağacı? Hünnap Ağacı Nedir? Hünnap Ağacı Ne Demek? Hünnap Ağacı Nedir Kısaca? Hünnap Ağacı Hakkında Bilgi?

Hünnap AğacınınTürkiye’de yetiştiği yerler:Yerli değildir. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir. Nisan- mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağaç.

Ünnap da denilir. bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunur. Asıl vatanı Suriye’dir. Gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır. yapraklar karşılıklı 2 sıra halinde, kısa saplı, diken şeklinde 2 küçük yaprakçıklıdır.Çiçekler 3-6 tanesi bir arada ve oldukça küçüktür.Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları Sarı renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır. meyveleri oval şekilli olgunlukta esmer kırmızı renkli, tek çekirdeklidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir.

Kullanıldığı yerler: Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte kurutulur. Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı maddeler bulunmaktadır.Çok eskiden beri yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir