Yazılar

ibrahim Kutluay Hayatı

ibrahim Kutluay Hayatı

ibrahim Kutluay, 1973, istanbul Kanatlarımın altında doğumlu Türk Milli Basketbol Takımı ve Ülkersporlu ünlü oyuncu ibrahim Kutluay, 7 aralık 1973 te istanbulda doğdu. futbolcu olma isteğiyle büyüyen Kutluay, Basketboldaki yeteneğinin ön plana çıkmasıyla 13 yaşında, Fenerbahçe altyapısında basketbola başladı ve 4 sene genç takımlarda mücadele etti

1990 ylında genç oyunculara önem veren dönemin Fenerbahçe koçu Murat Öz gül tarafından A takıma alındı. Kutluay, bu imkanı değerlendirmesini bildi ve başarılı oyunu onu Milli Takıma kadar yükseltti. Özellikle yüksek dış atış yüzdesiyle t akımın en önemli hucüm gücü oldu.

1998 – 1999 sezonunda 21,4 sayı ortamasına ulaştı ve Euroleaguede birinci sıradaya yerleşti. 1999 yılında, genç takımından başlayıp, 1986dan beri formasını giydiği Fenerbahçeden ayrılarak, Efes Pilsenle anlaştı.

Efes Pilsende

1999 – 2000 sezonuyla sadece bir sene forma giyen Kutluay, 2000 yılında Yunanistanın AEK takımına transfer oldu. AEKya transferi Yunan takımında oynayan ilk Türk basketbolcu ünvanını beraberinde getiriyordu.AEKda oldukça başarılı bir sezon geçiren Kutluay ve takımı, Yunanistan Ulusal Kupasını kazandı ve Kutluay, kupa m açının En Değerli Oyuncusu MVP seçildi. AEKda da bir sene oynamasının ardından 2001 – 2003 seneleri arası formasını giyeceği Yunanistanın ve avrupanın en değerli takımlarından biri olan Atina takımı Panathinaikosa transfer oldu. Panathinaikosla, 2002 yılında Bolonyada avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

2003 yılında Ülkersporla sözleşme imzalayarak Türkiyeye Döndü

Sözleşme 2007 ye kadar geçerliydi. Ülker spora geldiği ilk sene, takımı, playofflarda yarı finalde Beşiktaşı eleyerek finale çıktı ancak finalde Efes Pilsene elendi. Daha dört senelik sözleşmesi olmasına rağmen, sözleşmede yer alan NBA ligi için özel maddeler, Kutluaya, Amerikada basketbol hayatını devam ettirme gibi riskli bir karar almasına imkan tanıdı.

Çok geç sayılabilecek bir yaşta 22 eylül 2004 Tarihinde, 31 yaşındayken, Seattle SuperSonics ile sözleşme imzaladı. NBA e Mirsad Türkcan, hidayet türkoğlu ve Mehmet Okurdan sonra giden 4. Türk oyuncu oldu.

Takım seçme konusunda büyük şanssızlık yaşamıştı. Zaten fiziksel olarak bu lige uygun olup olmadığı tartışılken, gittiği takımda kendi pozisyonunda, Ray Allen gibi takım için değişilmez ve değerli bir oyuncu vardı. Nitekim ocak 2005 sonunda sözleşmesi feshedilene kadar sürekli takımın sakat listesinde injury list ve yedek kulübesinde tutuldu. Bu dönem içinde sadece beş maçta oyuna girebildi ve toplam 12 dakika süre aldı. 1 isabetsiz şut, 1 ribaunt ve 2 top kaybı istatis tiklerini yaptı.

Şüphesiz NBA, kariyerinin en, belkide tek kötü kararı ve başarısızlığıydı. 2004 – 2005 sezonu ortasında tekrar Panathinaikosa ve Atinaya döndü. Alıştığı Avrupa Liginde takımına katkı yapmaya devam etti. Takımı, Euroleague çeyrek finalinde Efes Pilsenle Final Foura çıkma mücadelesi verdi. Özellikle 6 nisan 2005 günü Atinaa oynanan ilk maçtaki hırslı ve istekli görünümüyle takımına büyük katkı sağladı. iki gün sonra oynanan rövanşta abdi ipekçi spor Salonunda büyük tepki çekti. Ancak takımı Efes Pilseni eledi ve bir kez daha Final Four oynama başarısı elde etti.

ibrahim Kutluay

2005 – 2006 sezonu başında Ülkersporla 2 yıllık kontrat imzalayarak 5 yıl sonra Türkiye Basketbol Ligine döndü. Aynı sene Fener bahçenin Ülker sporu satın alıp birleşmesiyle, Fenerbahçe Ülkerspor oyuncusu oldu.

Özel hayatıyla da gündeme gelen ünlü basketbolcu, manken Demet Akalınla yaşadığı 4 senelik ilişkiyi noktalamasından kısa bir süre sonra gene manken olan Demet Şenerle yeni bir birlikteliğe başladı. Akalınla olan ilişkisinin basın tarafından yakından ta kip ediliyor olması, mutlu görünmeleri ve Akalının müzik hayatına başladığı ilk video klibinde yer alması, birden biten ilişkinin ardından bir çok magazin yorumcusunu da şaşırtıyordu. Uzun süre geçmeden Şenerle görkemli bir düğünle hayatını birleştirdi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir