Yazılar

imroz Adası

imroz Adası

yeni adıyla Gökçeada olan bir adamız. Çanakkale Boğazının kuzeybatısında 274 km2lik bir alana sahip, Çanak kale iline bağlı bir ilçedir. 1990 sayımına göre toplam nüfüsu 7947 olup, Nüfus yoğunluğu 29’dur. zeytin, pırnal meşesi, defne, hayıt, dere boylarındaki zakkumlarla yamaçları örten kızılçamlar adada akdeniz ikliminin hüküm sürdüğünü gösterir; fakat zeytinliklerin 200 metrede bitmesi değişik bir Akdeniz ikliminin varlığını ortaya koyar. Isı -10°C’ye kadar düşebilir.

Adanın en geniş ekim alanı, tabii yol olan Büyükdere, hakim bir mevkide bulunan Kaleköy, Venedik Kalesi harabelerinin bulunduğu bölgedir. Dereköy de aynı tabii yol üzerindedir. imroz 1456’da Türkler tarafından zaptedildikten sonra gelişmeye başlamıştır. 1912’de imroz deniz muharebesine, 1918’de

imroz deniz harekatına şahit olan adamız stratejik bir yapıya sahiptir. ilk öğretmen okulunun kurulması ve bazı kuruluşların adaya nakli sebebiyle 1960’tan sonra üç katından fazla artış göstermiştir. Fakat dış ülkelere ve özellikle bayanların istanbul’a çalışmak üzere göçler i, nüfüsu azaltmaktadır. Bağ ve zeytinliklerin bulunduğu yörelerde nüfus yoğunluğu oldukça artmaktadır.

Adada 75 km2 den ibaret tarım alanlarının büyük kısmını tahıl işgal eder. alan bakımından tahılı 11,7 km2 ile zeytinlikler ta kip eder. Zeytinköy, Tepeköy ve Dereköy zeytin alanlarıdır. elde edilen 1000 ton zeytini işleyen 11 zeytinyağı imalathanesi, yılda 500-600 ton zeytinyağı üretir. Bağlar mahalli ihtiyaca

cevap verecek seviyededir. Balıkesir, Çanak Kale ve istanbul tüccarlarına canlı hayvan satımı yapıldığı gibi, sütlerden yapılan kaşar peyniri istanbul’a sevk edilir. Kaleköylüler daha çok süngerle uğraşır, köye ait 22 süngerci motoru çevreden 15 ton sünger çıkarır. imroz köylerinin ekonomik merkezi, kıyıdan 5 km içeride bulunan ilçe merkezi Çınarlı’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.