Yazılar

incir Ağacı

incir Ağacı

Türkiye’de yetiştiği yerler: Ege ve akdeniz bölgesi. Mart- nisan aylarında çiçek açan, 1,5-6 m yüksekliğinde, süt taşıyan iki evcikli bir ağaç. Yabani olarak bulunursa da, daha çok yetiştirilir. Yemiş olarak da bilinir. erkek bitkiler Ficus carica varyete caprificus (baba incir), dişi bitkiler Ficus carica varyete domestica (yenen incir) ismini alırlar. Çiçekler, çukurlaşarak armut biçimini almış ve etlenmiş olan çiçek tablasının iç çeperinde toplu bir halde çiçek durumlarını teşkil ederler. Baba incirin çiçek durumunda çiçek tablasının ağıza yakın kısımda erkek çiçekler, daha aşağı kısımlarında ise mazı çiçeği denilen verimsiz

dişi çiçekler bulunmaktadır. Yenilmekte olan incirin tozlaşması mazı böcekleri (Blastophaga grossorum) tarafından yapılmaktadır. böcekler yumurtalarını mazı çiçeklerinin yumurtalıklarına bırakırlar. Genç böcekler çiçek tablasını terk ederken, çiçek tablasının ağız kısmına yakın bulunan olgun erkek organ başçıklarına süründüklerinden, üzerlerindeki çiçek tozları ile gitmiş oldukları dişi bir bitkinin dişi çiçeğini dölleyebilirler. Olgunlaşma esnasında çiçek tablasının çeperiyle, çiçeğin taç yaprakları etlenip tatlılaşarak incir denen yalancı meyve hasıl ederler. Asıl meyveler esmer renkli olan sert çekirdeğimsi kısımlardır.

incir, sürgünlerinin ve sonbaharda kesilen dallarının ekilmesiyle üretilir.

Yurdumuzda incir en çok izmir-Aydın yöresinde yetiştirilmektedir. En meşhur ve en lezzetli incir de izmir inciridir. izmir incirinin dışında şeker inciri, mor incir, Sultan Selim inciri, yediveren inciri, kavak inciri ve patlıcan inciri gibi çeşitleri de vardır. Sultan Selim ve Kavak inciri istanbul ve çevresinde yetiştirilen mor renkli ve tatlı bir incirdir.

incirin kurutulmuşu da çok değerli olup, iyi bir besin kaynağıdır. Kuru incirlerin de ince kabuklu ve çok tatlı olan “ sarı lop” ve kalın kabuklu hafif yeşilimsi “ gök lop” gibi çeşitleri vardır.

incir satılırken de özelliklerine göre piyasada süzme incir, bezirgan inciri gibi isimler alır. Kuru incirler de lokum layer ve kolon diye isimlendirilir.

Kullanıldığı yerler
incir meyvelerinde şeker, organik asitler, sabit yağ ve vitaminler (A,B,C) vardır. meyveleri gerek yaş olarak gerek kuru olarak yenmektedir. Bilhassa kurutulmuş olarak ihracatımızın önemli bir kısmını teşkil ederler. Kuru meyveler balgam söktürücü olarak, yumuşatıcı olarak kullanılır. Halk arasında sütle kaynatılan incir ses kısıklığına karşı kullanılır. incir, kalbe ferahlık verir. Kuluncu ve sindirim organı sancılarını giderir.

incir, konserve sanayiinde, reçel ve çeşitli tatlıların imalinde en çok kullanılan meyvelerdendir.

incir ağacı sert olup, çeşitli ağaç işlerinde kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir