Yazılar

iskelet Nedir

iskelet Nedir

iskelet Nedir? iskelet Ne Demek? iskelet Nedir Kısaca? iskelet Ne Demektir? iskelet Hakkında Bilgi?

iskelet Nedir, Kemiklerden oluşmuş eklem ve bağlarla birbirine tutturulmuş, etrafı kaslarla sarılı destek yapıya iskelet denir iskelet veya iskelet, sistemi, biyolojide canlı organizmaya fiziksel destek sunan,iç organların korunmasını sağlayan,çoğunlukla minerallerdan oluşan bir organdır iskelet organizmanın kendine özgü şeklinin oluşmasını sağlar.

Canlılarda iç ve dış olmak üzere iki tip iskelet vardır Dış iskelet Vücudun dış kısmında bulunur, üzerinde hiç bir vücut örtüsü bulunmaz. organik, inorganik maddeler veya her ikisinin birleşiminden oluşur. Daha çok basit yapılı canlılarda bulunur. Bu canlılardaki büyümeye dış iskelet sınırlayıcı etki gösterir.

KavkıKabuk Salyangoz, istiridye ve midyede bulunur Kitin Kitin, dış epitelin salgısıdır ve hayvanların büyümesi için zaman zaman değiştirilerek atılır Bu iskelet tipi eklembacaklılarda bulunur.

Kalker Mercanlarda bulunur iç iskelet Vücudun iç kısmında bulunur. Etrafı kas ve deriyle kaplıdır Omurgalılarda bulunur Kıkırdak omurgaKöpek balıklarında bulunur kemik omurga balık, kuş, kurbağa, sürün-gen ve memelilerde bulunur iskeletin görevleri Vücudun dik durmasını sağlar

  • Vücuda şekil verir
    iç organları korur
    Kan hücreleri üretir
    kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri depo eder
    iç organları ve kaslara tutunma yüzeyi sağlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir