Yazılar

iskonto Nedir

iskonto Nedir

iskonto Nedir? iskonto Ne Demektir? iskonto Hakkında Bilgi? iskonto Nedir Kısaca? iskonto Ne Demek?

iskonto Nedir, iskonto Ne Demektir, iskonto Bir bedelin ödenmesi sırasında yapılan indirim. Bankacılıkta iskonto, vadesi gelmemiş bir senedin vadesine kadar olan kısmın faizi düşüldükten sonra kalanının ödenmesi şeklinde uygulanan bir kredi türüdür. Bu işlemdeki kesintiye iskonto, krediye ise iskonto kredisi denir. Ticarette ise, satış iskontosu yaygındır. Satış iskontosu, peşin alındığı veya belli şartlara uyulduğu takdirde mal bedelinden yapılan bir indirimdir. işletmeler bu yoldan satış hızını arttırmış olurlar. Bu bakımdan, peşin iskontosu, miktar iskontosu, mevsim iskontosu, grup iskontosu, müşteri iskontosu, vb. çeşitli iskonto şekilleri görülür.

Bir malı taksitle satın alan bir kimse, satıcıya ilerideki tarihlerde ödeyeceği miktarları gösteren borç senetleri verir. Satıcı bu senetleri bankaya “iskonto ettirerek” yani belli bir faiz oranı üzerinden daha az bir kısmını daha önceden tahsil ederek tutarını alır. Müşteri, daha sonra banka tarafından kendisine gönderilen senetleri vadesi geldiğinde bankaya öder. Böylece bir finansman ve kredi imkanı doğmuş olur.

bankacılık açısından iskonto teminatı kuvvetli bir kredi sayılır. Zira, işlemin arkasında gerçek bir ticari ilişki yatmaktadır. Ancak, uygulamada, arkasında gerçek bir alışveriş bulunmayan “hatır senetleri”de bankalarca iskonto edilebilmektedir. iskonto senetleri, Avrupalı spekülatörlerin bulduğu bir kredi aracıdır.

1 Yorum

  1. Ayhan

    Teşekkür ederim.Bir de “Tam miktar iskontosu ve artan miktar iskontu” ve “bunların farklarını buraya koyarsanız çok sevinirim..Bu koymanızı istediğim konu ise “stok yönetimi ve depolama ve envanter yönetimine”bağlı bir konudur…Ve bu Net ortamında maalesef yer almamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.