Yazılar

ispirto Nedir

ispirto Nedir

Etil alkol adlı sıvıya halk dilinde verilen ad. Piyasada renkli ve saf olmak üzere iki türlü bulunur. Renkli olanı saf değildir ve yakıt olarak kullanılır. Daha ucuzdur. Saf ispirto ise % 96,6 alkol ve geri kalanı sudur. Tıpta, temizlenmede kullanılır.Evlerde temizlik işlerinde ve yakıt olarak kullanılan etil alkol, metil alkol ve renklendirici içeren sıvı. Türkçe’ye batıdan gelen ispirto (italyanca spirito) kelimesinin aslı latince spiritus (can, ruh, hayatın özü) kelimesinden gelmektedir.ispirto mavi mor renk olabilir

ispirto, ingilizce’de “denaturated alcohol” olarak adlandırılan yanıcı ve zehirli bir maddedir. Oda sıcaklığında sıvı olarak bulunur.

ispirto, etil alkolün içecek olarak ve gıdalarda kullanılmamasını sağlamak için içine metil alkol katılarak üretilir. Tehlikesinden dolayı tanınması için renklendirilmiştir. Bu sayede, içkilerden ve gıda alkolünden yüksek vergi alınırken ispirtonun vergisi düşük tutulabilmiştir. Başka bir deyişle, ispirto içerek vergi kaçırmaya çalışmanın sonucu kör olmak yada ölmek olarak gerçekleşmektedir.

içildiğinde karaciğerde formaldehite ve dolayısıyla formik asite dönüşerek zehirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.