Yazılar

Kanser Rehabilitasyonu Nedir

kanser Rehabilitasyonu Nedir

Rehabilitasyon, kanser tedavisinin önemli bir parçasıdır ve tedavi başlamadan çok önce programlanır. Tedavi şekline göre bu da ayarlanır. Rehabilitasyonun amacı sizi eski yaşamınıza döndürmektir. Bu; işte yeniden eğitilmek, ev işlerinde yardım almak, egzersiz programı, veya protez kullanmayı öğrenmek olabilir. Bunun için çoğunca bir e kip çalışması gerekebilir. Psikiatrist, Sağlık bakım personeli, fizyoterapist, iş terapisti ve kendi doktorunuz bu ekipte olacaktır

Bazen konuşma terapisti veya patalojisti gerekebilir ( örneğin gırtlak kanseri ameliyatı sonrası ) veya kalın bağırsak ameliyatından sonra dıştan takılan torbayı nasıl kullanacağınızı ve buna dayanabilmeyi öğretecek bir kişi gerekebilir. Yapay bir organı nasıl kullanacağınızı da bunun uzmanı öğretecektir.

ilk rehabilitasyon hastanede başlayıp sonra evde sürdürülebilir veya tümü evde yapılabilir.

ilk denemelerde çok zorlanırsanız veya Sonuç alamazsanız kesinlikle iradenizi yitirmeyin. ilerleme yavaş olabilir ama asla rehabilitasyon programını terk etmeyin. Terapistinizin önerilerini dinleyin. Sorunlarınız olursa, terapistiniz, psikiatristiniz veya doktorunuzla konuşun.

Yaşamınızı normal sürdürebilmeniz için yardımcı olacak birçok destek grupları vardır ve bunların çoğu kanseri yenmiş kişilerdir. Bu konuda kanser dernekleri yardımcı olacaktır. Yaşlılar, birçok çocuk ve gençler eski hayata dönmekte güçlük çekebilirler. Bunalım ve yeniden uyum sağlamada direnmek aile bireylerini çok zor durumda bırakmaktadır. Bu sorunlara yardımcı olacak çeşitli destek grupları vardır.

Bu dönemin yaşamınızda yardım almayı öğrenmeniz gereken bir devre olduğunu kabul etmeniz çok önemlidir. Tek başına bunu yüklenmek çok zordur ve akılcı değildir. Kendileri de kanser geçirmiş ve bu konuda tecrübeli kişilerin yardımından çok yararlanabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir