Yazılar

Karaciğer Nedir

karaciğer Nedir

karaciğer, diyaframın hemen altında, sağ tarafta, yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında, koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Yaşamak için gerekli olan birçok kimyasal olay bu organda meydana gelir. Vücudumuzdaki en büyük organdır

Görevleri Bir kuzu karaciğeri Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı 1,50kg safra salgılar yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler Vücudun ısısını ayarlar.

Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar Kandaki şeker miktarını ayarlar.

hormonların görevleri üzerinde etkili olur Pıhtılaşmada rol oynayan protrombin ve fibrinojeni üretir Yaşlı alyuvar hücrelerini parçalar. Embriyo döneminde kan hücrelerinin üretimini sağlar.

Kanda bulunan fazla glikoz glikojen halinde depo eder D, B, A ve bağırsaklarda sentezlenen, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini ile demir, kalsiyum, bakır, protein ve yağları depo eder. Karotenden A vitamini sentezler.

Cinsiyet hormonlarının fazlasını yok eder lenf yapımında görev alır. antikorların önemli bir kısmını üretir hastalıkları Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozudur.

hastalık belirtileri karaciğeri, rahatsız olan kişiler ensede ağrı hissedebilirler, çarpıntı, iştahsızlık vardır. idrarı rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır. Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. el ve ayaklarında şişlik görülür. geceler i uyumak istemezler ve görme ve işitme duyguları da zayıflar. Halsizlik oldukça belirgindir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir