Yazılar

Karbon disülfür Nedir

Karbon disülfür Nedir

formülü CS2 olup yanabilen, hemen hemen renksiz olan, oldukça zehirli bir sıvı. Ticari karbondisülf ürün kokusu safsızlıktan ileri gelmekte olup, çürük lahana veya yumurta kokusuna benzer. Karbondisülfür dikkatli depolanmalı ve taşınmalıdır. buhar ının konsantrasyonu havada milyonda 20 kadar olduğunda zehirlenme başlar. havadaki derişimi % 2 ila 50 arasında olduğu zaman patlayıcıdır. Böyle bir karışımı sıcak buhar borusu ateşleyebilir.

karbondisülfür -108,6°C de donar, 46,3°C de kaynar. Spesifik gravitesi 1,261 g/cm3tür. Suda az çözündüğü halde alkol, eter ve karbontetraklorürde çok çözünür. Madeni ve hayvan yağlarını, mumları, kauçuğu, kükürtü, iyotu ve beyaz fosforu çok iyi çözer.

Karbondisülfür, elektrik fırınında 800-1000°C de kükürt ile Kömürün ısıtılması suretiyle elde edilir. Fırından buhar halinde çıkan karbondisülfür yoğunlaştırılarak toplanır.

Karbondisülfür en çok viskos ipeği ve selefon imalatında kullanılır. Ayrıca, karbon tetraklor ürün, ditiyokarbonatların, tiyosiyanatların ve ürenin imalatında, ziraatte depolanmış tahılların toprağının dezenfekte edilmesinde ve toprakta yuvalanmış hayvanların ödürülmesinde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir