Yazılar

Komütatör Nedir

Komütatör Nedir

Bir elektrik devresinde elektrik akımının açılıp kesilmesini sağlayan veya devrenin muhtelif bağlantılarını bir düzen içinde değiştirmeye yarayan alet. yapısı ve çalışma prensibi itibariyle devre kesen endüptöre benzer, ancak onun yaptığı vazifeyi yaparken daha karışık işlemleri de yapabilme kapasitesine sahiptir. komütatör iç yapısına göre bir elektrik motoruna elektrik enerjisi sağlayan iletkenlerin bağlantısını ters çevirip motorun dönme yönünü tam tersine çevirdiği gibi, bir ölçü aletini de bir devreden, bir ikinci devreye sokabilir.

Komütatörlerin vazifelerine ve kullanma yerlerine göre muhtelif çeşitleri mevcuttur
1. Direnç komütatörü: Bir elektrik devresindeki direnç elemanlarını devreden çıkarmaya ve başka
elemanları sokmaya yarar.
2. Şöntleme komütatörü: Devre elemanları arasında paralel bağlantıyı sağlar.
3. Kumanda komütatörü: Tesisatın yardımcı devrelerini değiştirir.
4. yıldız üçgen komütatörü: Trifaze (üç fazlı) bir elektrik devresine ait üç ayrı devreyi) yıldız ve üçgen şeklinde bağlar.

5. Fişli komütatör: Müteharrik kontakları fişlerden meydana gelen komütatördür. 6. Bağlama komütatörü: Birbirine benzeyen makina ve aletlerin elemanları arasında çeşitli bağlantılar kurar.

7. Kesici komütatör: istenilen devre parçalarının devreden kesinlikle çıkarılma işlemini yapar. 8. Kademeli komütatör Bir transformatörün bir sargıdaki sarım sayısını kademeli olarak değiştirip, çevirme oranını ayarlar.

9. bıçak lı komütatör: Kontakları hareketli ve bıçak şeklindedir.Komütatörlere elle kumanda edilebildiği gibi, telekomütatör (elektro mıknatıs) ile uzaktan kumanda etmek de mümkündür. Otomatik tele fonlar bu sistemle çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir