Yazılar

Köpek Memesi Nedir

Köpek Memesi Nedir
Koltuk altında bulunan “glandula suderiferae” adlı yağ ve ter bezlerinin iltihabı. “Axilla” adıyla bilinen koltuk altı kısmı, lenf bezleri, ter ve yağ bezleri bakımından çok zengin bir bölgedir. Bölgenin yumuşak, elastik ve gözeli bir yapıya sahib

olması da bu iltihabın çok çabuk yayılmasına sebeb olur. Koltuk altında, kıl diplerinin iltihaplanmasına, diğer yerlerde olduğu gibi “Fronkül” adı verilir. Sudorifer bezlerin iltihaplanmasında durum böyle değildir. iltihaplanan bez şişer, kırmızılaşır ve bir köpeğin memesi gibi koltuk altında sarkar. Hastalanan kişi, ağrıdan dolayı kolunu oynatmak istemez. iltihabın belirtisi olarak ateşi de yükselebilir.

Köpekmemesi durumuna en çok sebeb olan mikroorganizma, “stafilokok” cinsi bakterilerdir. Kötü temizlik şartları da bu halin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Koltuk altının temiz tutulup, muayyen aralıklarla kıllardan temizlenmesi hem korunmanın şartı olup, hem de dinimizin emridir. Peygamberimiz, her hafta koltuk altı ve kasıktaki kılların alınmasını emir buyurmuştur. Kırk günü geçirmek ise haramdır.

Rahatsızlık ortaya çıktığında, vakit geçirmeden yapılacak cerrahi müdahale şifayı sağlar. damar, sinir ve lenf bezlerinden zengin olan bu bölgenin hiçbir hastalığında, müdahalede gecikmemek gerekir. Yapılan operasyon, apsenin açılıp, muhtevasının akıtılması ve ayrıca ağızdan antibiyotik vermekten ibarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir