Yazılar

Kum Yılan Balığı Nedir

Kum yılan Balığı Nedir

Kum Yılan Balığı Ne Demek? Kum Yılan Balığı Nedir? Kum Yılan Balığı Ne Demektir? Kum Yılan Balığı Nedir Kısaca?

Kum Yılan Balığı Yaşadığı yerler: soğuk ve ılık bölgelerin kumsal sahillerinde. Özellikleri: Uzun vücutları küçük yuvarlak pullarla kaplıdır. Sürü halinde gezerler. Tehlike anında kuma gömülürler. Çeşitleri: Küçük kum yılanbalığı, büyük kum yılanbalığı iyi bilinen türleridir.

Kemikli balıklar takımından, soğuk ve ılıman denizlerde kumların içine gömülerek barınan uzun vücutlu gümüş renkli bir balık. Yılanbalığına benzeyen uzun vücutları, küçük pullarla kaplıdır. Dilleri ve karın yüzgeçleri bulunmaz. Soğuk ve mutedil bölgelerin kumsal sahillerinde sürü halinde dolaşarak yaşarlar. Çok yırtıcı ve etçildirler. Öldürdükleri küçük balık ve kurtçuklarla beslenirler. Tehlike anında süratle kuma gömülürler. sonbaharda sahillere yaklaşıp sivri çeneleriyle kumu kazarak içine yumurtlarlar. Sırtları mavimtrak, karın kısımları gümüşi beyaz parlaklığındadır.

Küçük kum yılanbalığı (Ammodytes tobianus) 15-20 cm, büyük kum yılanbalığı (A. lanceolatus) 25-30 cm uzunluktadır. Yurdumuzda adalar civarında avlanır. Çoğunlukla balık yemi olarak sarf edilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.