Yazılar

Lama Nedir

Lama Nedir

Memelilerden geviş getiren bir hayvan. Amerikan devesi adı ile de bilinir. Yüksek boylu, uzun boyunlu hayvanlardır. Tüyleri yapağımsıdır. Ayakları pek yüksek değildir. Kolayca evcil hayvan haline getirilip taşıma işlerine yararlar. Güney Amerika`daki dağlarda yaşarlar.
devegiller (Camelidae) familyasından Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan Guanako’dan evcilleştirilmiş gevişgetiren bir otçul hayvan türü. Aslında koyuna çok benzer ama develerin yakın akrabası olunduğu bilinmektedir.

Özellikleri
Lama genel olarak 1-2 m boyunda olup, 15 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Tükürmesi meşhurdur. Omuzları yerden 1-2 metre yüksektir. Ağırlığı 70-140 kg civarında olup, narin bir vücudu, uzun bir boynu ve uzun ince bacakları vardır. Develerden farklı olarak sırtında hör güç bulunmaz. başı küçüktür, uzun bir çene kısmı, uzun kulakları ve fırlamış gözleri vardır. Postu kaba ve yünlüdür. Dişilerde tüyler boyun ve ayaklarda kısadır. Tüküren bir hayvandır.

Üreme
Ağustos ve eylül aylarında çiftleşirler. gebelik 11 ay sürer. Yeni doğan yavru anne tarafından dört ay emzirilir. Lama 2.5 – 3 yaşlarında üremeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir