Yazılar

Levent Kırca Hayatı

Levent Kırca Hayatı? Levent Kırca Kimdir?

Levent Kırca, 1948 doğumlu oyuncu, yönetmen. Olacak O Kadar programıyla 17 yıl ekranlarda olan Kırca, unutulmaz tiplemeler yarattı. Aynı zamanda birçok tiyatro oyununa imza attı Levent Kırca 1948 de samsunda doğdu. ilk kez sahneye çıkışı 1964 yılında ankara devlet Tiyatrosunda gerçekleşti. Maltepe komedi Tiyatrosu, Or Han Erçin Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncularında görev aldı

Daha sonra televizyona geçiş yapan Kırca, birçok dizinin yapımcılığını üstlendi, aynı zamanda bu dizilerde rol aldı. Bunlar Sağlık Olsun, Ne Olur Ne Olmaz, Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı? idi.

1978 Yılında Sinemaya Altınşehir Adlı filmle el Attı

1979 da N olacak Şimdi? adlı filmde oynadı. Bunun ardından Mavi Muammer 1985, Ölürsün Gülmekten 2000, Son Osmanlı Yandım Ali 2001, Şeytan Bunun Neresinde 2002 ve Kendini Bırak Gitsin 2004 geldi. Yine 2004 te ağa Kızı adlı dizide oynadı. Bu filmlerde rol almasının yanısıra Son filminin senaryosunu yazdı, aynı zamanda Son ve Şeytan Bunun Neresinde filmlerinin yönetmenliğini üstlendi. 2006 yapımı Reyting Kasabası filmini de yönetti.

Bir yandan sinemayla uğraşan Kırca, diğer yandan Hodri Meydan Topluluğu adlı tiyatro grubunu kurdu. Bu toplulukla Se filler, Üç Baba Hasan, Kadıncıklar, Güzel ve Çirkin gibi oyunlar sergiledi. Eski eşi Oya Başar da bu oyunların kadrosunda bulunuyordu.

Levent Kırcayı Türk halkının zihnine kazıyan en önemli yapım, 17 yıl boyunca ekrana gelen Olacak O Kadar dizisi oldu. Dizideki Küçük Hüsamettin, Cevat Kelle, Bestami gibi tiplemeler yıllarca akıllardan silinmedi aynı zamanda dizi, birçok genç yeteneği tiyatroya kazandırdı. 2002 yılının sonunda ise Levent Kırca Tv adlı bir kanal kurdu ancak kanal, 3 ay sonra yayından kaldırıldı. Birkaç gün boyunca RTÜKü protesto etmek için açlık grevi yaptı.

Oya Başarla 2 kez evlenen ancak 2 kez boşanan Kırcanın bu evlilikten umut ve Ayşe adında 2 çocuğu bulunuyor. Eserlerinde toplumsal mesajları mizaha bulayarak veriyor. Kırca, 1998 yılından beri Devlet Sanatçısı ünvanına sahip

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir