Yazılar

Maki Nedir

maki Nedir

Maki Ne Demek? Maki Nedir Kısaca? Maki Ne Demektir? Maki Anlamı? Maki Hakkında? Maki Hakkında Kısa Bilgi?

Maki Ne Demektir, maki, akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsü. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara makilik denir. makilikler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafından yok edilmesi sonucu da oluşmuş olabilir.

Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaçlık ve çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek için mumsu ya da reçineli bir katmanla kaplanmıştır. makiliklerde rastlanan pek çok ağaç türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakız ağacı, laden, böğürtlen, Dağ çileği, Zakkum, Sandal ağacı, defne, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi sayılabilir. Maki bitki örtüleri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde oldukça sık bir doku oluşturur.

Çoğu su gereksinimini gecenin neminden sağlar. Özellikle denize bakan yamaçlar, yapraksız dikenli çalılıklarla kaplıdır.

Türkiyede maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.Ege ve Akdeniz ikliminde vardır Maki kısa boylu bodur ağaçlara denir ve Akdeniz Bölgesinde yer alır

11 yorum

 1. sharpay

  makiyi bilmiyodum ama burda bu site sayesinde maki ve daha pek çok şeyi öğrendim teşekkür edrim muhteşemsiniz

 2. melis

  bence güzel işime gerçekten çok yaradı yoksa gıcık öğretmen bundanda not kırar

 3. Mertcan

  çok güzel bir site 10(on) numara bi site çok işime yaradı 6 tane ödevim vardı buradan yaptım.Ben olsam siteyi kuranı tebrik ederdim.

 4. sümeyra

  BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN NE OLDUGUNU BİLMESEYDİK BÖLGEMİZİN HANGİ BİTKİ ÖRTÜSÜNE AİT OLDUGUNU BİLEMEZDİK BU YÜZDEN BU SİTEYİ ÇIKARTANA BU BİLGİYİ BİZLERE SUNANLARA BİZ ADIYAMANLI OLARAK ÇOK TŞKR EDERİZ…

 5. ceren

  gerçekten harika bilgiler var. çok işime yaradı site sahibinin ve yardım eden arkadaşlarının emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir