Yazılar

Memede Ağrı

Memede Ağrı

memede ağrı, Kadınların doktora en sık başvurmasına neden olan meme şik ayeti meme ağrısıdır. sağlıklı kadınların çoğunda hafif veya şiddetli özellikle adet döneminden önce ortaya çıkan meme ağrısı vardır. Bu belirtiyle doktora yapılan başvuruların önemli bir kısmında neden meme kanserine yakalanmış olma korkusudur.

Bu tür durumlarda doktorun yaptığı değerlendirmede kanser olmadığının saptanması kadının bu belirtiyi hafif hissetmesini sağlar. Bazı durumlarda ise doktora başvuru nedeni memelerin gerçekten rahatsız edecek kadar ağrılı olmasıdır ve yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan bazı önlemler ve kullanılan bazı ilaçlarla bu belirtileri hafifletmek mümkündür.

 

Meme ağrısının tipleri
Meme ağrıları adet döngüsünün herhangi bir döneminde yani adet döngüsünden bağımsız bir şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı meme ağrıları ise döngüseldir ve adet döngüsünün özellikle bazı dönemlerinde ortaya çıkar ve diğer dönemlerde kaybolurlar. Bu ayrım muhtemel nedenin ortaya çıkarılabilmesi açısından son derece önemlidir.

 

Neden olur
Döngüsel meme ağrıları

Özellikle adet öncesi dönemde ortaya çıkan ve adet kanamasıyla birlikte ortadan kaybolan meme ağrıları üreme çağında nispeten sık görülürler. Premenstruel sendromun belirtilerinde biri olarak ortaya çıkabilecekleri gibi adet öncesi dönemin tek belirtisi de olabilirler.

Döngüsel meme ağrıları sıklıkla o tuzlu yaşlarda görülür. ağrı genellikle her iki memede de vardır ve meme dokusunun en yoğun olduğu üst dış kadranlarda daha sık ve şiddetlidir. Ağrı koltukaltı bölgesine, kola ve dirseğe yayılabilir.

Döngüsel ağrılar basit bir hassasiyet şeklinde olabileceği gibi, kıyafet giyilmesinin bile ağrıyı şiddetlendirdiği, biriyle kucaklaşmanın veya yüz üstü yatmanın bile dayanılmaz olduğu durumlar da söz konusu olabilir. Döngüsel ağrılar genellikle adet kanamasından 7-10 gün önce başlar ve adetin başlamasıyla ağrı şiddeti azalır. Bu tür ağrılar kronik seyirlidir ve kadınların %80′inde ağrılar menopoza kadar devam eder.

Döngüsel olmayan meme ağrıları
Adet döngüsüyle hiçbir ilişkisi olmayan ve nedeni tam olarak aydınlatılamamış bu ağrılar genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar ve bazı durumlarda menopoz çağındaki kadınlarda da oluşabilir. Ağrılar düzensiz aralıklarla oluşur ve meme dokusunun bir bölümünde olabileceği gibi tüm memeye de yayılabilir. Bu tür ağrılar kadınlar tarafından genellikle yanma, çekilme, sızlama, zonklama şeklinde tarif edilir. Döngüsel ağrılarda olduğu gibi koltukaltı bölgesine veya kola yayılabilirler.

Bu tür ağrılar başladıktan sonra 2-3 yıl devam edebilir. Kadınların yarısında ağrılar bu süre içerisinde hafifleyerek kendiliğinden geçer.

 

Tanı ve tedavi işlemleri
Ağrı meme kanserinin ender görülen bir belirtisi olmasına karşın yapılan tıbbi değerlendirmeyle meme kanseri olmadığı belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Bu tür bir rahatlama çoğu kadında tedavi için yeterli olmaktadır. En sık konulan tanı fibrokistik meme hastalığıdır ve tümüyle selim bir hastalıktır. Tedavide öncelikle kadının kendi meme ölçü ve şekline uygun sutyen kullanarak tedaviye katkıda bulunması son derece önemlidir.

İlaç tedavisinde çok çeşitli ilaçlar ve hormonlar kullanılmakta olup her kadının çeşitli türden ilaçlara verdiği cevap farklıdır. Bu nedenle tedavi en az yan etkisi olan ilaçla başlanır ve deneme-yanılmalar sonunda etkili ilaç bulunur.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.