Yazılar

Mide Mukozası

Mide Mukozası

Sindirim aksaklığı gibi işlevsel mide rahatsızlıkları, organik bir hastalığa dönüştüklerinde, öncelikle midenin iç yüzeyini saran mukoza tabakasında iltihaplanma oluşur. Herhangi bir enfeksiyondan veya bazı besinlere karşı oluşan tepkilerden kaynaklanabilen bu iltihaplanma, kısa sürede iyileşebilir, ama uzun süreli ( kronik ) bir hastalık haline de gelebilir. Uzun süreli hastalıkların kaynağı, yanlış beslenme, alkol, sigara ve stres olabilir

Genelde, bu nedenlerin birkaçı bir arada bulunur. gastrit tedavisinin temelini, özel bir diyet ve sifalı bitki kullanımı olusturmalıdır. Diyet konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken husus, iltihaplanmalara yol açan veya oluşmuş iltihaplanmaların durumunu daha da kötüleştiren, uyarıcı maddelerden kaçınmak olmalıdır. kimyasal veya mekanik uyarıcılar ve ısı da göz önünde bulundurulmalıdır.

iltihabik ortama çok kötü etki yapacakları için, çok sıcak yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir. Çok soğuk yiyecek ve içecekler de benzer etki yapabilirler.

Kimyasal maddeler hastalığı doğrudan etkileyebilirler. Sirke ve benzeri ürünler içeren besinlerden ve turşulardan uzak durulmalıdır. Mide mukozasını aynı biçimde olumsuz etkileyen alkolün her çeşidinden kaçınılmalıdır. tütün kullanımı da hastalığı kötüleştirir, çünkü tütünün içindeki katranın önemli bir bölümü mideye ulaşır. Bol baharat lı ve yağlı yemekler de rahatsızlıklara yol açabilir.

Mekanik tahrişe neden olabilecek besinlerden, örneğin, yara üstünde bir zımpara etkisi yapabilecek lifli besinlerden kaçınmak gerekir. Uygulanacak olan diyet daha çok yumuşak besinlerden oluşmalıdır kara ekmek, fındık-fıstık ve domatesten uzak durulmalıdır. Ama hastalık atlatıldıktan sonra, sağlıklı bir beslenme için çok önemli olan posalı ve lifli besinleri tüketmeye kademeli olarak başlamak gerekir.

Aşağıdaki bitki karısımın çayı da mide mukozasını yatıştırır ve iyilestirir
Meyan kökü 2 ölçek,
Hatmi kökü 2 ölçek
Keçisakalı 1 ölçek
Ebegümeci 1 ölçek
mayıs papatyası 1 ölçek

Kökler ve bitkiler çok ince kıyılarak iyice karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Rahatsızlık sona erene kadar, her yemekten sonra 1 bardak çay içilir.

Eğer rahatsızlığa şişkinlik de eşlik ediyorsa, karışıma 1 ölçek eğir kökü eklenir. Eğer stres söz konusu ise, Sinir sistemini güçlendirici olarak, 1 ölçek de kediotu kökü eklenmelidir

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.