Yazılar

Mustafa Denizli Hayatı

Mustafa Denizli Hayatı? Mustafa Denizli Kimdir?

Mustafa Denizli, 1949 doğumlu eski futbolcu ve teknik direktör. Aktif futbol hayatının büyük bölümünü Altay takımında sürdürüp Galatasarayda futbolculuktan teknik direktörlüğe transfer oldu. Milli T akımla büyük başarılar elde etti

Mustafa Denizli 10 kasım 1949 da Çeşme, izmirde doğdu. Profesyonel anlamda futbol kariyerine 1965 yılında Altay takımında başladı. 17 yıl boyunca bu takımda oynadı. denizlinin yeteneği ve Altaydaki başarısı izmir sınırlarının dışına taştı ve Denizli, istanbul Kanatlarımın altında kulüplerinden tek lifler almaya başladı. Ancak izmirden ayrılmamak için bu tekliflerin hepsini geri çevirdi. 1980 yılı Süper Liginde 12 golle gol kralı oldu. 33 kere Milli Takım forması giydi, 2 gol attı.

Denizli, aktif futbol hayatına son vermeden bir sene önce, 1983 yılında Galatasaraya transfer oldu. Bir sene burada top koşturdu ve 1984 te t akımın yardımcı teknik direktörlüğüne getirildi. O dönem Galatasaray teknik direktörü olan Jupp Derwall ile 3 sene boyunca çalıştı ve 1987 de teknik direktörlüğe getirildi. Takımın başına geçtiği 1987 senesinde Galatasarayı lig şampiyonu yaptı ve Milli Takım teknik direktörlüğüne getirildi.

Denizlinin teknik direktörlüğü sırasında Galatasaray, Şampiyon Kulüpler Kupasında yarı final oynadı. 1989 da Galatasaraydan ayrılan Denizli, teknik direktörlük kariyerine Almanya 2. lig takımı Alemannia Aechen ile devam etti. 1990 yılında bu takımı bırakıp Galatasaraydaki görevine geri döndü ve 4 yıl boyunca aynı görevi yürüttü. Bu sırada 1990-1991 sezonunda takımı Türkiye Kupasını kazandı, 1991-1992 sezonunda Kupa Galipleri Kupasında çeyrek final oynadı.

1994 yılında Galatasaraydan ayrılarak Kocaeli sporun teknik direktörlüğüne getirilen Denizli, bu takımı 2 yıl boyunca çalıştırdı. 1996-2000 yılları arasında Türk Milli Takımına geri döndü. Bu süre zarfında Milli Takım, avrupa Futbol Şampiyonasında çeyrek final oynayarak bir ilke imza attı.

2000 de Denizli, Fener bahçenin teknik direktörü oldu. Takımın başına getirildiği yıl, Fenarbahçeyi şampiyon yaptı ve takıma şampiyonluğu tattıran ilk Türk teknik direktör oldu. 2003 te Vestel Manisa sporu çalıştırmaya başladı. 2004 te bir iran takımı olan Pasın teknik direktörü oldu. 2 yıl bu takımla çalıştı.

Denizli, şu anda Perspolis takımını çalıştırıyor. ilk eşi Jülyet Aruhtan selle Denizli, Çiğdem Ka yalı ile birlikteliğinden ise 1991 doğumlu Lal adlı bir kızı var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir