Yazılar

Muz Hakkında Bilinmeyenler

Muz Hakkında Bilinmeyenler

Muz, Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin yeşil kabuklu (bazı türlerinde kırmızı veya pembe kabuklu ) uzun meyvelerine denir. Türkiye’de daha çok Anamur ile Alanya arasında üretilmektedir.
Muz bitkisi en büyük çiçekli otsul bitkidir. 7.6 metreye kadar çıkabilen bitkileri sıkça ağaçlarla karıştırılır. Yaprakları sarmal bir biçimde yer alır ve 2.7 metre uzunluğa, 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir.

Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. muzun bu kadar tüketilmesinin sebebi sadece kolay erişilebilen bir bitki olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır.

Muz

Batı avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir.

Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.

B1, B2, C, A ve e vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

Muz Tüketimi Dünyada Oldukça Fazladır. Her yıl 100 milyon adet muz tüketiliyor. Kimse bilmese de muz, radyasyon içeren bir meyvedir. 50 tane muz yediğiniz taktirde maruz kaldığınız radyasyon miktarı bir x-ray cihazından geçerken maruz kaldığınızla aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir