Yazılar

Sağlık ve Sigara Nedir

Sağlık ve sigara Nedir

Tıp dünyasından artık her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Özellikle teknolojideki ilerlemenin etkisi artık ilk olarak tıp dünyasından gözlenebiliyor. Kısa bir zaman önce beyin naklini bile gerçekleştiren doktorlar artık kanserin nasıl yenileceği hakkındaki araştırmalarını arttırmış durumdalar. Şu anda dünyada en fazla ölüm sebebi neredeyse kanser. Çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilen bu kanserin en fazla görülenlerinin ilk sırasında akciğer kanseri yer alıyor. Maalesef sigara bunun en ö nemli etkeni olma aşamasında yerini korumakta. Tiryakilerin asla akıllarından çıkarmamaları gereken durum ise eninde sonunda akciğer kanserine yakalanacak olmaları. Giderek artan nüfusla beraber sigar Aya başlama yaşı da düşmüş durumda.

Alınan tüm tedbirlere rağmen yaşın düşmesi engellenmiyor. Çoğu ol Ayda olduğu gibi bunda da anne ve babalara büyük bir rol düşüyor. Anne ve babaların sigara kullanımı çocuklarda otomatik bir tepki olarak sigar aya başlamalarında düğer çocuklara göre daha fazla bir oranda yer alıyor.

Ülkemizde de birkaç sene önce başlayana kapalı alanda sigara içme yasağı ile beraber güzel verilerde hemen gelmeye başladı. İnsanların kapalı alanlardan sigara içmek için dışarıya çıkmaya üşenmeleri ve zorunluk olarak sigara kullanamamaları sigara tiryakilerinin sayısının azalmaya başladığını gösteriyor. Özellikle son birkaç sene içinde sağlık bakanlığı tarafından açılan ve büyük ilgi gören Alo 171 sigara bıraktırma hatları da güzel sonuçlar vermiş durumda.

Sigara kullanan kişilere hem bir yol çizerek önce sigar ayı azaltmalarını sonra da bırakmalarını amaçlayan bu güzel hizmetten çok sayıda kişi yararlanmış ve sigarayı bırakmış durumda. damar ve kalp hastalıklarının en büyük nedeni olarak gösterilen sigarayı bırakmak isteyen kişilerin en kısa süre içinde bu hattı arayarak uzmanlar ile temasa geçip sigara bırakma konusunda yardım almalarını mutlaka tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir