Yazılar

Solunum Düşmanları Nelerdir

solunum Düşmanları Nelerdir

Solunum yollarının düşmanları. Solunum hastalıkları çok eski zamanlar­dan beri etkili olmuşlardır. Kötü Sağlık koşulları ve modern yaşamın getirdiği kimi zorunluluklar da bu hastalıkların gelişimini hızlandırmaktadır. bronşların çok bilinen başlıca düşmanları soğuk, rutubet ve sistir. Bu etkenler her yıl bir­çok hastalığa yolaçarlar. hava kirlen­meside, sanayileşme başladığından be­ri çok sayıda akciğer hastalığına neden olmaktadır.

Bu hastalıklar arasında benzopiren maddesinin yolaçtığı akciğer kanseri de yer alır. tütünün bu hastalık­larda oynadığı olumsuz role değinmeye zaten gerek yoktur. Ayrıca vücuda giren alkolünde bir bölümü Akciğerler yoluyla vücudun dışına atıldığı için bronşları zedeieme olasılığı vardır.

Genellikle pek çok kişi tarafından bilinmeyen et­kenlerden biri de kaloriferlerin olumsuz etkileridir. Çünkü kalorifer tesisatının havayı çok kurutmak gibi önemli bir sa­kıncası vardır. havanın aşırı kuru oluşu solunum yolları için gerekli olan nemi ortadan kaldırır. Bu nedenle özellikle çocuklarda ve yaşlılarda bazı tepkiler başgösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir