Yazılar

Sonbahar Nedir

sonbahar Nedir

Sonbahar Nedir? Sonbahar Ne Demek? Sonbahar Nedir Kısaca? Sonbahar Ne Demektir? Sonbahar Hakkında Bilgi?

Sonbahar Nedir, Sonbahar yaz ile kış mevsimleri arasındaki mevsimdir. Kuzey yarım kürede eylül, ekim ve kasım güney yarım kürede ise, mart, nisan ve mayıs aylarına denk gelir sonbaharın belirtileri sonbaharda ağaçların yaprakları sararır ve dökülür sonbaharda, bir kayın türü olan Fagus sylvatica yaprakları Gündüzler kısalır, geceler uzar. güneş, erken batar. Daha az ısı ve ışık verir. Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar. Kış mevsiminin habercisidir.

Ağaçların yaprakları sararmaya ve dökülmeye başlar. iğne yapraklı ağaçlar Çam, ardıç, zeytin vb. yapraklarını dökerler. Çiçeklerdeki çiçek sayısı azalır. Etraftaki otlar ve çimenler kurur.

Göçmen kuşlar Leylek Soğuklar başladığı için kışlık giysiler çıkarılır, kalın ve kapalı giysiler Yağmurluk, bot, şapka, ceket, şemsiye, kazak vb. giyilir.Sonbaharda, ağaçlar sarıyı renk değistiryorlar ve yaprakları kaybediyorlar.

meyveler elma, mandalina, havuç, nar, ayva, portakal vb sebzeler Karnı bahar, lahana, ıspanak, pırasa, marul, tere, turp, taze soğan.

1 Yorum

  1. Ayhan bilgütay

    her mevsimin kendine özgü güzelliği vardır. Mühim olan bu güzellikleri yaşamaktır. İlk baharda her şey canlanır. insanın kanı deli gibi akmaya başladığı yazın kaynadığı sobaharda hüzünlerle yavaşladığı ve klşın ise donduğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir