Yazılar

Sülük Nedir

Sülük Nedir

Sülükgillerin, durgun ya da hafif akıntılı akarsularla yaşayan örnek hayvanı. canlıların vücuduna tutunmak ve onların kanlarını emmek suretiyle yaşarlar. asalak hayvanlardandır.Sülükler ya da (Lat. Hirudinea), halkalı solucanlar şubesine ait bir (alt)sınıfdır.Sülüklerin tatlı su, kara ve deniz formları vardır. Oligochaeta, şubesiyle yakın akrabalardır ve klitellum yapısını bulunudurular. toprak solucanları gibi hermafroditlerdir.

Bütün sülükler etçildir. solucanlar, sümüklü böcekler, böcek larvaları, küçük kabuklular ile beslenebilirler, ya da ikiyaşamlılar, sürüngenler, balıklar ya da bazı memelilerde kan emen parazit olarak bulunabilirler. Sülüklerin bilinen en büyük avcıları, balıklar, sucul böcekler, karidesler ve diğer sülük türleridir.

Tıbbi sülük Hirudo medicinalis, Avrupa’da doğal olarak bulunan ve yüzyıllardır kan emmesiyle bilinen, tıbbi amaçla kullanılan sülüktür. Tıbbi amaçla kullanılan Sülüklerin Dış yüzeylerinin mutlaka sterilize edilmesi gerekmektedir. Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir