Yazılar

Tarihteki ilk Boğaz Köprüsü

Tarihteki ilk boğaz Köprüsü

italyan Mimar Mondrakol, Padisah 2. Abdülhamit döneminde, istanbul, Bogazi’na bir köprü inşa etmek için proje hazirladi. Ancak, maket çizimleri de yap ilan projeyi beğenmeyen 2. Abdülhamit, köprünün inşaatina izin vermedi.Osmanli Arsivlerindeki ‘Y.A.Hus 411/174&#8242 numarali belgede, sadrazam Sait Pasa projeyi anlatan dilekçeyi 6 Tesrin-i evvel 1316&#8242da (6 ekim 1900) üst yazi ile padisaha sunuyor. Yazida Proje tüm detaylariyla anlatiliyor.

Köprünün yapim fikri, ‘93 Harbi’ olarak bilinen 1877-78 Osmanli-Rus Savasi sirasinda ortaya atildi. Almanlarin istanbul-Bagdat Demiryolu’nu yapimi sirasinda da yeniden gündeme geldi.

istanbul – Bagdat Demiryolu ile Güney avrupa ve Avrupa’nin merkezinin birlestirilmesini hedefleyen projenin, Bogaz’in en dar yeri olan, bugün Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün bulundu&ethu Rumelihisari ile Anadoluhisari arasinda yapilacaği belirtiliyordu.

Köprünün Mimarisi ise Şöyle Anlatiliyordu

”iki yakanin arasi 600 metre. Projede üç asma köprü olacak ve bu gayet heybetli bir manzara kazanacak. Büyük binanin ortalari minareler ve özel kubbelerle süslenecek. Son direklere çelik kablolar çekilecek, kubbelerden her birinin kaidesi granit olacak. Köprünün ayaklarinin alti, taarruzdan korunmus şekilde olusturulacak. Yüksek kuleler, 15 fenerle işiklandirilacak. Ayrica kubbeler, çini ve yaldiz tuğralarla süslenecek. Köprünün yüksekliği altindan büyük bir geminin geçebilecegi sekilde inşa edilecek. Kulelerin arasindan da tren geçecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.