Yazılar

Tavus Nedir

Tavus Nedir

Tavukgillerden bir kuş. Güzel ve renk renk tüylü, uzun kuyruklu keskin bağırışlı, çirkin ayaklı, birçok ülkelerde süs kuşu olarak beslenen bir kuştur. Boynu uzun, başı küçük ve sorguçludur. Bütün güzelliği, renk renk olan kuyruğundadır. Bu kuyruğunun açılmış şekli ile heybetli bir görünüş arz eder. Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavuskuşu kahverengi yada gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez. Bu iki tür şunlardır

Mavi tavuskuşu Hindistan’ın altkesimlerinde yaşar. Tavuskuşu Hindistan’ın ulusal kuşu olarak gösterilir.

yeşil tavuskuşu Burma’nın doğusundan Cava’ya kadar olan bölgede yaşar. Yeşil tavuskuşu dünya Korunma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştır. Bunun nedeni avlanma ve yaşadıkları coğrafyanın bozulmasından kaynaklanır.

Erkek tavus kuşu tüylerini kabartmış vaziyetteÜç tavus türü bilinmektedir Hindistan’da yaşayan mavi tavus (Pavo cristatus), Hindistan yakınındaki adalarda rastlanan Cava tavusu (Afropavo congensis). Mavi tavus yüzyıllardan beri evcilleştirilmiştir ve erkeğin 1,50 m’ye varan kuyruğu, çok uzamış sırt teleklerinden oluşur.

1936’da bulunan Kongo tavusu tropikal ormanların içinde yaşar. Hepsi yerde beslenir ve geceleyin ağaca tüner. Hepçil beslenir, fırsat bulursa yılanlara saldırır ya da kelebeklerin ardında koşar. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Tavus daha çoktüylerinden dolayı aranır ama eti de beğenilir imparatorluk zamanında tavus eti Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir