Yazılar

Terleme Nedir

terleme Nedir

Hiperhidrozis Aşırı terleme Bozukluğu terleme, egzersiz esnasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Bunların dışında stres ve heyecan nedeniyle terlemede artma olabilir insan vücudunda bulunan iki sinir sisteminden biri olan somatik istemli Sinir sistemi bize ağrı, ısı ve dokunma gibi duyuları hissetmemizi ve vücudun farklı bölümlerinin hareketlerini sağlayan kaslarımızı kontrol etmemizi sağlar

Otonom istemsiz sinir sistemi ise solunum hızı, kalp atışı ve vücut ısısının ayarlanmasında önemli olan ter üretimi gibi bedensel fonksiyonların şuur dışı kontrol edilmesini sağlar. Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki bölümden oluşur.Sempatik sinir sistemi vücudun her yerinde ter salgılanmasını kontrol eden sistemdir. Bu sistemin bazen hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden çok yüksek seviyede çalışması belirli bölgelerde aşırı terlemedi neden olur. günlük hayatı etkileyen aşırı terleme durumuna hiperhidrozis adı verilmektedir Nedenleri Hiperhidrozis insanların %1inde görülen bir rahatsızlıktır.

Birkaç özel durum dışında aşırı terlemenin nedeni bilinmemektedir Aşırı terleme genellikle adolesan ergenlik döneminde başlar ve hayat boyu sürer.Geçici bir durum değildir, ancak aralıklı veya devamlı olabilir Sinirlenme ve kaygı terlemeyi artırır Hipertiroidi, Psikiyatrik hastalıklar, menapoz ve şişmanlık, Diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları ve vücutta oluşan enfeksiyonlar kendini aşırı terleme ile gösterebilir.

tedavi Zamanlaması Aşırı terleme normalde sağlığa zarar vermeyen bir rahatsızlıktır Ancak kişilerin sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmelidir.Nasıl hareket etmeliyim Aşırı terleme olan kişiler öncelikle Pratisyen Hekime başvurmalıdır Pratisyen hekim aşırı terlemeye neden olabilecek sistemik hastalık düşünürse ilgili uzmana yönlendirmeli ve öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir.

Anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlık varsa bu durum düzeltilmelidir Aşırı terlemeye neden olabilecek bir hastalık yoksa hasta Dermatoloji Uzmanına yönlendirilmelidir. Dermatoloji uzmanı hafif ve orta derecede şik ayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir.Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır Tedavi Yöntemi seçimi Primer bir nedene bağlı olmayan aşırı terlemede uygulanan temel tedaviler

ilaç tedavileri Terleme önleyici pomad ve losyonlar iyontoforez Botox enjeksiyonu cerrahi tedavi sempatektomi’dir ilaç Tedavileri terlemeyi, etkileyen birçok ilaç mevcuttur.Psikotrop sedatif ve antikolinerjik atropin gibi ilaçlar bir süreliğine faydalı olabilirler. Ancak bunların sedasyon, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, üriner problemler ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle önerilmezler.

Özellikle strese bağlı aşırı terlemelerde sedatifler sakinleştirici ilaçlar ve Sinir sistemini etkileyen ilaç tedavileri kullanılabilir psikoterapi genellikle bu durumda fazla yardımcı değildir Terleme Önleyiciler Terleme önleyici merhemler ve spreyler ilk önerilen basit tedavi şeklidir.

En sık kullanılan Aluminum chlorideli ajanlardır Özellikle koltuk altı terlemelerinde, ilk seçilen ilaçlardan biridir el ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir.Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılımını önler. Tedavide ilaç gece kuru deriye uygulanır ve 6-8 saat kadar burada kalır.

Ertesi sabah tamamen yıkanarak temizlenir. Önce hergün, durum düzeldikçe daha seyrek uygulanır.Tedavinin tekrarlanması gerekir. Uygulamadan sonra kapama ile etki artırılabilir. Erken dönemde hastaların yarısında cilt irritasyonu gelişebilir.Cilt irritasyonu yapması ve cevabın gecikmesi nedeniyle uzun süreli tedaviler bıktırıcıdır Terleme önleyici pomad ve losyon uyg ulama uyarıları !

Uyg Ulama öncesinde Kullanımdan hemen önce banyo yapmayın Zedelenmiş ya da irritasyonlu deride kullanmayın Uygulama esnasında gözler ya da mukoza ile temas ettirmeyin.Uygulama sonrasında Koltuk altları 12-24 saat kadar tıraş etmeyin tüy dökücü kullanılmayın Giysilerle temas ettirmeyin iyonoforez Tedavisi Aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır Eller ve/veya ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konulur. Solüsyon veya plakadan insanı rahatsız etmeyen düşük şiddette elektrik akımı verilir.

Etki şekli elektrik akımının oluşturduğu iyonlarının ter kanallarını basit olarak su musluğunu belirli bir süre kapatılması olarak tanımlanabilir.

Her seansın uygulama süresi 20-30 dakika kadardır Başlangıçta 3 Günde bir, sonra haftada bir tedavi yapılır Durumun şiddetine bağlı olarak tedavi gerekebilir 4-7 haftalık bir tedaviden sonra terleme tamamen kesilebilir Terleme tam olarak kesilemezse banyo içine ilaç Glycopyromium Bromide eklendiğinde iyi sonuçlar alınabilir Tedavi sonrası terleme olmayan dönem 2-12 hafta kadar devam eder Bu nedenle tedavinin tekrarı gerekir zaman alıcı ve toplamda pahalı bir yöntemdir.

Uygulama ağrısız olup hafif iğne batması şeklinde duyum alınabilir Emniyetli bir tedavi yöntemidir. Cihaz satın alındığı takdirde evde uygulanabilir Gebelikte, kalp pili ve metal ortopedik implant olanlarda uygulanmaz Botulinum Toksin Tedavisi Botox Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir

Botox düşük dozlarda enjekte edilerek yüz veya boyunda kırışıklıkları önlemek için lokal kasların felç edilmesi için kozmetik amaçla veya kas spazmlarını çözmek için kullanılan bir Maddedir.Benzer etki nedeniyle terlemeye, neden olan sempatik sinirleri felç ederek ter bezlerinden ter üretimini önlemek için kullanılmaktadır.Uygulamada Botox olarak bilinen Botulinum Toksini terleme olan bölgede deri içine enjekte edilir ve sinir uçlarında 6-12 hafta süre ile geçici blok yapar.

Etkisi geçici 1-6 ay olduğundan tedavinin tekrarı gerekir Ayaktan uygulanabilir Uygulama yaklaşık 30 dakika kadar sürer Lokal Anest ezik krem uygulandıktan sonra bölgeye enjeksiyonlar yapılır Tedavinin etkisi birkaç saat veya gün sonra ortaya çıkar ilk uygulamadan sonra ikinci seans 2-3 hafta sonra yapılır ve tedaviye 6 ay aralıklarla devam edilir Oldukça pahalı bir yöntemdir Tedaviden sonra enjeksiyon yerinde birkaç gün devam eden ağrılar olabilir Bazen yapılan enjeksiyon kaslara giden sinirleri de etkileyebilir ve kolda geçici güç kaybına neden olabilir.

Botoxun bu ilaca karşı allerjisi olanlarda, gebelerde ve kas problemi olanlarda kullanılması uygun değildir. antibiyotikler veya kas gevşetici ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.Cerrahi Tedavi endoskopik Torakal Sempatektomi Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır Kalıcı çözüm sağlar Cerrahi tedavinin esası aşırı çalışarak fazla terlemeye neden olan sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bazen sempatik z incir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir.

Bu sinirlerin terleme dışında fonksiyonu olmadığı için Ameliyatın felç oluşturma, his kaybı, refleks azalması gibi etkileri olmaz.Koltuk Altından açılan 1 cm kadar küçük 1-2 delikten sokulan kamera ve küçük aletlerle işlem gerçekleştirilmektedir. Diz artroskopisi veya laparoskopi gibi bir yöntemdir.Hastaya genel anestezi verilir işlem süresi bir Saatin altındadır Ameliyatın etkisi hemen ortaya çıkar Hasta uyandığında elleri kuru ve sıcaktır Operasyon sonrası hasta 12-24 saat kadar hastanede kalınır ameliyat sonrası çok az rahatsızlık verir Deri kıvrımları içinde kaybolacak kadar çok küçük bir iz bırakır iyileşme bir veya birkaç gün gibi kısa bir sürede olur Hastaların çoğu 1 haftada normal çalışma düzenlerine dönerler.

Ağır kalp akciğer hastalığı olan, plevral hastalık veya akciğer ameliyatı geçiren, tedavi edilemeyen tiroid hastalığı olanlar cerrahi tedavi için uygun değildir.Etkili, kalıcı, emniyetli ve çok az rahatsızlık veren bir tedavi yöntemidir Vücudun başka bölgelerinde sırt, kalça terlemenin, artması %20-50 en sık görülen yan etkidir. Ancak hastaların çok azında %2 önemli olur. Nadir görülen diğer bir yan etki de yemek esnasında terleme olmasıdır.

Komplikasyonlar %1 civarında, çok az görülür Nadiren veya her cerrahi işlemde görülebilen anestezik maddelere ve ilaçlara karşı allerjik reaksiyonlar, kanama, enfeksiyon ve komşu organ yaralanması oluşabilir.Bazen göğüs boşluğunda hava kalması pnömotoraks gelişebilir. Ancak çoğunda kendiliğinden kaybolur ve pek problem yaratmaz Horner sendromu denilen göz kapağında düşme, göz bebeğinde küçülme ve yüzde terleme azalması komplikasyon çok nadiren kalıcı olsada birkaç ay içinde normale dönebilir.Bu yöntemle el terlemesinde %98, koltuk altı terlemesinde, %80 üzerinde, ayak terlemesi için yapılmasa da ayak terlemesinde %25 civarında başarılı Sonuç alınmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.