Yazılar

Termometre Nedir

termometre Nedir

Termometre Ne Demek? Termometre Nedir Kısaca? Termometre Ne Demektir? Termometre Hakkında Bilgi?

Termometre Nedir, sıcaklık ölçmeğe yarayan Alet. Yunanca thermos, ıı ve metron, ölçü’den termometreler ince cam borudan yapılır. Borunun alt ucu şişkincedir, buraya alkol ya da civa doldurulur. Üzerinde derece çizgileri bulunan ince uzun kısmın içindeki hava boşaltılır, sonra ağzı kapatılır. Böylece ısı arttığı zaman tüpün içindeki sıvı genleşir ve yavaş yavaş yükselir.

isveçli fizikçi Anders Celcius 1701-1744, termometrenin derecelenmesinde yüzlük bir sistem önerdi bugün birçok avrupa ülkesinde ve Türkiye’de bu sistem kullanılmaktadır. Celcius, önce civalı termometre üzerinde iki nokta saptadı buzun ergime noktasını 0, kaynama noktasını 100 olarak işaretledi. Sonra 0 ile 100 arasını 99 eşit parçaya böldü bunlara Celcius dereceleri dendi. Daha sonra yazıcı termometre, sıcaklık değişimlerini otomatik olarak bir kâğıda kaydeder ile maksimumlu ve minimumlu termometre belli bir zaman aralığında en düşük ve en yüksek sıcaklıkları kaydeder yapıldı.

Her zaman karşılaşılan sıcaklıkları ölçmek için yeterli olan civalı ve ispirtolu termometrelerin ölçme alanı çok dar ve sınırlıdır. Daha düşük sıcaklıkları ölçmek için tolüen ve pentan gibi değişik sıvılar kullanılır. Yüksek sıcaklıklar gazlı termometrelerle ölçülür. Çok incelik isteyen sıcaklık ölçümlerinde, laboratuvarlarda elektrik dirençli termometreler ve termoelektrik termometreler, kullanılır.

azotlu termometre ile l 600 dereceye kadar olan sıcaklıklar ölçülebilir. Bunun üstündeki sıcaklıkları ölçmek için pirometrelerden yararlanılır. Bu âletin, Sıcaklığı ölçülecek cisme değmesine gerek yoktur, yalnızca cismin ışımasını ölçmesi yeterlidir.

Termostat, kapalı bir ortamda termometrenin, verilerine dayanarak sıcaklığı sabit tutan bir âlettir. Üzerinde, istenilen sıcaklığı elde etmek için ayarlanabilen bir düğmesi vardır bir ısıtma aygıtına elektrikle bağlanan termostat,, aygıtın verdiği sıcaklığı arttırmağa ya da azaltmağa yarar.

XVI. yy.da ısı, içi hava dolu bir balonla ölçülüyordu. Ancak atmosfer basıncındaki değişiklikler nedeniyle bunun verdiği bilgi yanlış oluyordu. XVII. yy.da Floransa’da ilk ispirtolu termometre yapıldı. 1721’de Alman fizikçisi Fahrenheit, civalı termo metreyi gerçekleştirdi. Bugün Anglo-Saksonların kullandığı termometre derecesi onun adını taşır. Bu termometrede 32°F, buzun ergime noktasını 212°F ise, suyun kaynama noktasını gösterir.

19 yorum

 1. gizem

  bence güzel bir site beyendim ama bence daha öz ve kısa şeyler yazsalarmış daha güzel olurdu

 2. sinem

  peki termometrenin içindeki civan sıvı ise neden termometreyi ters çevirdiğimizde neden akmıyor aşağıya doğru

 3. joule

  bencede okumanızı isterim ve tavsiye ederim performans ödevimi yapabildim tam 1,5 sayfa tuttu teşekkür ederim bunu yazana

 4. ilayda

  bence süper bi site bayıldım o kadar aradım hiç bulamadım ama sonunda burayı buldum…

 5. sercan

  bence guzel bi site herkeze tavsiye derim guzel bilgiler war performans odevinde kopya cektim cok saolun 🙂 ßß

 6. hivren gökçenay

  ya bence güzel öğretmen 100 verdi ama birazcık daha uzun olmalı .yorumları okudum gaye arkadaşımız daha kısa olmalı demiş ama benim fikrim öyle diğil biraz daha uzun olmalı sizi bilmem ben öyle düşunüyorum

 7. ezgi kahraman

  Bence çok güzeldi okudum ama bende hivren arkadaşımız gibi düşünüyorum biraz daha uzun olmalıydı.
  Ben yinede başka arkadaşlarımın düşüncelerine saygı duyuyorum

 8. Derya

  performans ödevim için çok yararlı bir site olduğundan eminim ama birazcık daha uzun olsaydı daha iyi olabilirdi bence ama çok güzel 2 saat aradım hiç bir yazı doğru düzgün değildi bu site gerçekten işime çok ama çok yaradı bu siteyi çıkartana helel olsun yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.