Yazılar

Tıp Bayramı Nedir

Tıp bayram ı Nedir

14 mart 1827’de II. Mahmut döneminde hekim başı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.Tıp Bayramı- Tıp Bayramı Nedir- Tıp Bayramı Ne Demek İlk kutlama 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir.

O gün tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.