Yazılar

Wbc Düşüklüğü

Wbc Düşüklüğü

Wbc düşüklüğü düşük beyaz kan hücresi miktarı yada lökopeni kemoterapi, radyoterapi, a plastik anemiden ve lupus, dalak hastalığı, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyon gibi otoimmum hastalıklardan kaynaklanabilir. vitamin ve bakır ve çinko gibi mineral eksiklikleri de lökopeniye yol açabilir.

Lökopeni myelodisplastik sendromu gibi bazı kemik iliği hastalıklarının sonucu olabilir. bağışıklık sistemini baskılayan immunosupresif ilaçlar, bazı antibiyotikler, antitiroid ilaçlar, diyüretik idrar söktürücü ilaçlar ve kemoterapi ilaçları da lökopeniye sebep olabilir.

Düşük kan hücresi miktarı vücudu bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakarak, zayıf düşmüş bir bağışıklık sistemine neden olur.

Soru: Benim annem bundan 6-7 ay önce brucella geçirdi ve tamamen iyileşmişti. Fakat 1 haftadır yorgunluk ve uyku hali mevcut doktora gittik tahlillerde brycella negatif çıktı ama wbc si 3,5 çıktı. 2 gün sonra doktor tekrar tahlil istedi ve yine aynı çıktı ne olduğunu sorduğumda daha kapsamlı araştırılması gerekiyor denildi. Önemli bir durummudur ne çıkabilir bu wbc eksikliğinin altından.Cevap
Tıpta wbc düşüklüğü olarak bilinen lökositler vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin toplamını gösterir.

Lökosit düzeyinde azalmaya yol açan bazı durumlar ise :

1) infeksiyonlar
Bakteriyel: tifo, paratifo, brucellozis
Virüsler: influenza, kızamık, kızamıkçık, riketsiyal hastalıklar
Protozoonlar: Malarya, Kala-azar

2) Hematolojik hastalıklar
Aplastik anemi
Akut lösemi
Agranülositoz
Megaloblastik anemi
Demir eksikliği anemisi
Kemik iliği infiltrasyonu
Hipersplenizm

3) Fizik- kimyasal ajanlar ve zehirlenmeler
Anaflaktik şok
Kaşeksi
SLE
Miksödem
Hemodiyaliz
Hipopituaterizm

Annenizin lökosit değerleri normale göre düşükse yukarda belirtmiş olduğum hastalıklar akla gelmeli ve bizzat doktorunuza muayene olarak bu düşüklüğe neden olan hastalığının teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir