Yazılar

Windows Bileşenleri

windows Bileşenleri

sadece birkaç saniye içinde, windowsa yeni özellikler ekleyebilirsiniz windows, pc ile çalışmak için ihtiyaç duyduğumuz temel programdır. peki ama bu programın, aslında bir araya gelmiş sayısız programdan oluştuğunu biliyor musunuz.windows, bileşen adını verdiğimiz pek çok küçük programdan oluşan gelişmiş bir yazılımdır. bu bileşenleri dilediğiniz gibi yükleyebilir ya da sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Bileşenler

bileşen dendiğinde lam olarak ne anlıyoruz? bir örnekle açıklayalım. ekstra özellikleri olmayan bir araba düşünün. böyle bir arabaya, isteğiniz doğrultusunda klima, teyp, hava yastığı gibi farklı amaçlara hizmet eden özellikler ekleyebilirsiniz. aynı durum windows için de geçerli. işletim sisteminize dilediğiniz windows bileşenini ekleyebilir ve bu sayede bilgisayarınıza ekstra yetenekler katabilirsiniz.

normal bir windows kurulumu sırasında tüm bileşenler sisteme yüklenmez. bunun nedeni, sabit diski kısıtlı kullanıcıların sorun yaşamasını engellemektir. ayrıca bazı ek bileşenler tüm kullanıcılara hitap etmeyebilir.

windows bileşenleri arasında hem iş için kullanabileceğiniz, hem de eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlayacak birçok farklı program yer alır. örneğin daha önce ayrıntılı olarak bahsettiğimiz hesap makinesi, windowsun standart bileşenlerinden biridir. bileşenlere verilebilecek diğer bir örnekse, windows altında çalışan mayın tarlası, tavla, tilt ya da solitaire gibi küçük ve eğlenceli oyunlardır.

Nasıl Eklenir, Nasıl Çıkartılır

bileşenleri eklemek için şu yöntemi izlemelisiniz öncelikle başlat düğmesine basın. ardından denetim masasını seçin. açılan pencereden program ekle veya kaldır simgesine tıklayın. karşınıza gelecek yeni pencerede, bilgisayarınızda yüklü olan tüm programların bir listesini göreceksiniz

siz, sol kısımdaki windows bileşenlerini ekle/kaldır seçeneğine tıklamalısınız. bu sayede, bilgisayarınızda yüklü olan ve olmayan tüm bileşenlerin listesini görebilirsiniz. eğer bir bileşenin yanındaki küçük onay kutusu işaretlenmişse, bu bileşenin daha önce sisteminize yüklenmiş olduğunu anlayabilirsiniz. işaretlenmemiş bileşenlerse, ihtiyacınız olduğunda yüklenmeyi bekleyenlerdir.

bu pencerede göreceğiniz seçenekler, aslında birçok farklı alt bileşeni içerirler. örneğin donatılar ve Hizmet programları satırı seçiliyken ayrıntılar düğmesine tıklarsanız, karşınızda donatılar ve oyunlar olmak üzere iki farklı seçenek çıkar. bu seçenekler de alt başlıklara ayrılmıştır. oyunlar! seçin ve tekrar ayrıntılar düğmesine basın. böylece istediğiniz oyunu kurma ve istemediğinizi kurmama gibi bir lükse sahip olabilirsiniz.

eğer donatılar ve hizmet programları satırının yanındaki kutucuğu işaretlerseniz, bu grup altında yer alan tüm programlar sisteme yüklenecektir. ama ayrıntılar düğmesi ile alt başlıkları açıp burada da sadece donatılar kutusunu işaretlemeniz, windows oyunlarının sisteme yüklenmeyeceği anlamını taşır. bir grupta yer alan tüm alt bileşenler yüklenmemişse, yanındaki küçük kutunun rengi gri olur. tüm bileşenlerin yüklü olduğunu ya da yüklenmek üzere seçildiğiniz ise beyaz rengin yardımıyla anlıyoruz.

Kısa Bir Özet

eğer grubun yanındaki kutucuk işaretli değilse, o gruba ait hiçbir bileşen yüklenmemiş demektir. kutucuk işaretlenmiş ama gri ile gösteriliyorsa bu durum bazı bileşenlerin yüklenmiş olduğunu gösterir. işaretlenmiş beyaz bir kutucuk ise, bize tüm bileşenlerin yüklü olduğunu gösterir.

grup adının yanındaki kutucuğa bir kez tıklarsanız, altındaki tüm bileşenler de seçilmiş olur. bu işlem esnasında, sabit diskinizde ne kadar yer kaldığına bakmanızı tavsiye ederiz. eğer yeriniz azsa, bu bileşenler pcnizin çalışmasını da yavaşlatacaktır.

Windowsun Temel Bileşenleri

donatılar ve hizmet programları en yaygın ofis programlarını içerir. Hesap makinesi, not defteri, paint ve karakter haritası gibi uygulamaların hemen hepsi, bu başlık altında toplanır.

diğer ağ dosyası ve yazdırma hizmetleri bilgisayarınız ve ağ üzerindeki diğer bilgisayarlar arasında dosya / yazıcı paylaşımını sağlayan araçlar.

internet, explorer internette sörf yaparken kullanacağınız internet explorerı bu seçenek yardımıyla kaldırabilir veya sisteminize tekrar yükleyebilirsiniz.

internet ınformatıon servıces ıss internet üzerinde gezinme ve dosya indirme hızınızı arttırır. ağ hizmetleri ileri seviye ağ ayarlarını içerir. faks hizmetleri bilgisayarınıza, faks gönderme ve alma yeteneklerini kazandırır. dizin oluşturma hizmeti kaydedilmiş bilgileri arama ve organize etme konularında kolaylıklar sunar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir